Desetiletý Vašek se rozhodl, že si na ulici v Příboře vyleze na strom. Zdolal několik metrů, co se stalo potom, si už ale nepamatuje. Probral se až v nemocnici s několika odřeninami a modřinami. Vašek, pacient dětského oddělení: „Taťka tady dneska přišel a řekl mi, že se díval, a že to bylo vysoko kolem šesti metrů. Nejspíš se tam pode mnou podlomila větev. Líbí se mi tu."
Typický prázdninový úraz ale na chlapci nezanechá žádné trvalé následky. To hůře dopadl starší Dominik, se zlomenou nohou si v nemocnici nějakou dobu pobude. Dominik, pacient dětského oddělení: „Běžel jsem po mokré trávě a uklouzl jsem a přisedl jsem si nohou. Mám nadvakrát zlomenou kost a mám to zdrátované."
Michaela Syrovátková, lékařka dětské JIP: „Poslední dobou máme na oddělení hlavně sportovní úrazy, které souvisí s cyklistikou, děti na skateboardech, potom různé pády ze stromů, na dětském hřišti, ale i doma z postýlek. U nás hlavně leží děti s komplikovanými zlomeninami, což jsou například spirální, tříštivé či otevřené zlomeniny končetin většinou vyžadující operační zákrok. Poslední dobou máme až třikrát větší nárůst počtu těchto dětí. Souvisí to asi s teplým počasím a také s tím, že končí prázdniny a děti jsou hodně doma a běhají více venku."
Mladí pacienti s komplikovanými zlomeninami stráví na oddělení většinou čtyři až pět dní. Vedlejšími faktory, které mohou mít vliv na četnost úrazů, je podle lékařů menší pohybová aktivita současných generací dětí či nevhodné stravovací návyky. Například oblíbené nápoje na bázi Coca coly obsahují velké množství fosforu, který způsobuje větší lomivost kostí.
Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení: „Je obvyklé, že četnost dětských úrazů stoupá na začátku a konci prázdnin, nicméně v tomto týdnu jsme zažili úplnou záplavu. Problém je v tom, že to nejsou jenom jednoduché úrazy, ale že se častokrát jedná o komplikované zlomeniny, které vyžadují operační nebo chirurgický zákrok. Velký problém je zejména u malých cyklistů, kdy stále ještě nevešlo do dostatečného povědomí především rodičů vybavovat děti ochrannou přilbou, která chrání to nejcennější na našem organismu, to znamená hlavu."
Dětská přilba je v silničním provozu povinná pro děti do 18 let. Lékaři se ale také setkávají s absencí ochranných pomůcek při jízdě na skateboardech či kolečkových bruslích.