Smetanovy sady se po letech dočkají částečně nové tváře, rekonstrukcí prochází nástupní prostor a v zadní části u letního kina vzniká odpočinkový areál. Co ale bylo na tomto místě dříve? Do historie parku se vydali členové Klubu rodáků a přátel města. Jeho předseda Pavel Wessely bádal v okresním archivu, kde našel velké množství fotografií a plánů.
Pavel Wessely, předseda klubu rodáků: „Mnozí ze spoluobčanů vědí, že na místě, kde je dneska park, byl původně hřbitov. Jenže to se týká jenom části, zhruba třetiny toho parku. V přední části směrem k ulici K Nemocnici, bylo školské hřiště a vepředu byl soukromý pozemek. Toto všechno dohromady se muselo sjednotit a pak teprve vznikl pozemek o celkové rozloze asi 4,5 hektaru, na kterém pak postupně vznikal tento park."
První název parku zněl Válečný, město jej už chtělo postavit před první světovou válkou, z finančních důvodů se ale projekt odkládal. Realizace tak proběhla až ve válečném roce 1916.
Pavel Wessely, předseda klubu rodáků: „Využili tenkrát zajímavé okolnosti, že v Novém Jičíně byla přítomna ženijní jednotka, která asi v rámci nějakého cvičení zahájila ty těžší práce a i tady jsou velmi zajímavé údaje. Například mě zaujalo, jak spolupracovala místní lokální dráha. To je velmi pozoruhodné, bylo to tím způsobem, že věnovala opotřebované pražce pro lavičky v parku. To si asi neumíme představit."
Drobné stavby a umělecká díla v parku vznikala postupně. V roce 1926 vznikla dnes již neexistující pergola přibližně naproti restaurace Staré slunce, o rok později pak byl z popudu hudebníků postaven uprostřed parku altánek. Do parku ale přibyly také sochy.
Pavel Wessely, předseda klubu rodáků: „Samozřejmě Mendelův památník, který byl postaven až v roce 1931. O rok dříve to byla socha, která se dnes nachází v muzeu, věnovaná básníkovi Josefu von Eichendorfovi, ten známý Darmošlap. To všechno vznikalo postupně. Součástí té velké obnovy, která teď probíhá, je také obnova zejména meteostánku, který má také velmi zajímavou historii, ale také například hudebního altánku."