Z poslední z původní řady historických soch vedoucích z centra ke Španělské kapli zůstala už jenom nejnižší část podstavce s čepem. V mlhavém čtvrtečním ránu ji na nákladní auto naložili restaurátoři a odvezli do Ostravy. Socha podle nich už opravu akutně potřebovala.
Jakub Gajda, restaurátor: "Kámen se drolil, socha byla poměrně dost znečištěná kvůli okolostojícím stromům a rušné komunikaci, která je zde. Na povrchu ulpívaly nečistoty, které už narůstaly do takových rozměrů, že sebou strhávaly i vrchní vrstvu kamene. V minulosti byl dost opravovaný betonovou směsí, takže i pod tím druhotně použitým betonem ta degenerace postupovala ještě rychleji, takže stav byl takový, že opravdu volal po celkové opravě."
Jakub Gajda už v Novém Jičíně opravoval Mariánský sloup na náměstí a letos sochu Jana Nepomuckého na křižovatce ulic Riegrova a Nábřežní. Také socha Antonína Paduánského patří městu, které na její opravu získalo státní dotaci.
Oldřiška Navrátilová, vedoucí odboru ŠKMaTV: "Finanční prostředky na restaurování této sochy jsme získali dotací z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností. Socha by měla být zrekonstruována a obnovena do konce tohoto roku, ale samozřejmě kvůli povětrnostním podmínkám ji budeme znovu usazovat během jarních měsíců. Celková částka na restaurování sochy je téměř 170 tisíc, město se podílí pouze 40 tisíci."
Barokní socha Antonína z Padovy, neboli zvaného Paduánského, stojí na svém místě už od poloviny 18. století. Jméno jejího autora se nedochovalo. Stejně jako se z velké části nezachovaly ani ostatní sochy lemující poutní cestu.
Radek Polách, zástupce ředitelky Muzea Novojičínska: "Těchto soch bylo asi přibližně 10 a jednou z těch důležitých a starších byla právě socha Antonína Paduánského. Jejím donátorem byl novojičínský měšťan Pavel Cirps, který 6. listopadu 1751 nechal tuto sochu slavnostně vysvětit. Tou nejstarší sochou byla socha svatého Jana Nepomuckého z roku 1728. Ta byla bohužel v 70. letech nemilosrdně odstraněna, byla velice těžce poškozena a skončila v našich depozitářích, respektive v lapidáriu Žerotínského zámku v Novém Jičíně."
K jediné zbylé soše Antonína z Padovy se váže zajímavá pověst: Kdo jí přemístí, toho stihne neštěstí. I přesto se restaurátoři rozhodli pro její opravu v ateliéru.
Jakub Gajda, restaurátor: "Budou se čistit veškeré nečistoty, bude se hlavně zpevňovat narušená hornina, budou se injektovat trhliny, odvrtají se svatozáře a budou se dělat nové kopie. Budou se také dělat nové doplňky těch chybějících nebo odsekaných věcí a poté celková barevná retuš."
Spolu se sochou odjela do Ostravy také horní část podstavce. Sokl a schůdky se budou opravovat na místě, podle Jakuba Gajdy jsou dobře usazeny v terénu.