Nejprve pohled na činnost hasičů v měsíci září. U 107 událostí hasiči zaznamenali 35 zraněných a 3 usmrcené osoby a škody za téměř 300 tisíc. Začínající topná sezóna ale může tuto bilanci ještě zhoršit. Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům sazí a dehtových usazenin ve špatně udržovaných komínech. Jen za první pololetí to bylo v celém kraji 29 požárů.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Hlavní příčinou požárů bývá zanedbaná údržba komínového tělesa. Pravidelné čištění komínů a vybírání sazí z komínových sběračů by mělo být samozřejmostí, stejně jako kontrola technického stavu komína odborníky, to znamená kominíky. I sebemenší nečistoty v komíně totiž mohou snadno způsobit velké nepříjemnosti, ať již dlouhodobé žhnutí a následný otevřený požár, nebo otravu osob jedovatým oxidem uhelnatým."
Od počátku roku 2011 začne platit nové nařízení vlády o provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Novinkou je stanovení povinných lhůt pro čištění také pro menší spotřebiče do výkonu 50 kW. Při celoročním provozu na pevná paliva se musí komín čistit třikrát, při sezónním dvakrát ročně, u plynových stačí jenom jedno čistění. A kontrola takzvané spalinové cesty se musí udělat jednou do roka.
Dagmar Benešová, preventistka HZS MSK ÚO Nový Jičín: "V případě hrozícího nebezpečí je dobré pokud možno jednat v klidu, s rozvahou a bez paniky. Případný požár co nejdříve oznámit hasičskému záchrannému sboru na tísňovou linku 150 nebo 112. Požár sazí v komíně nikdy nehasit vodou, komín by mohl popraskat, nebo by dokonce mohlo dojít k výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné zkusit plameny hasit pomocí vhazování suchého písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína. Přitom je ale nutné mít na paměti, že nejdůležitější je život a zdraví, teprve potom majetek."