TV Polar: Co říkáte výsledku 1. kola Senátních voleb, přece jen máte za svým soupeřem Zdeňkem Bestou zhruba 6% ztrátu?
MB: "V prvním kole letošních Senátních voleb jsem získal více hlasů než před šesti lety. Pro toto kolo bylo specifické to, že více kandidátů bylo na pravicovém spektru a my jsme se částečně o ty hlasy dělili. Konec konců nyní žil jsem v Kopřivnici, tam kandidovali další tři odtud a nyní žiji ve Frenštátě a tady jsem měl také silného kandidáta. Takže já to při tom drobení hlasů považuji za úspěch a druhé kolo je počátek, takže máme oba stejné šance."
TV Polar: O jaké hlasy budete nyní, ve druhém kole, usilovat?
MB: "Především o hlasy pravicových voličů, kteří se v prvním kole zúčastnili. Věřím, že část jich k volbám přijde a věřím, že jim není lhostejná budoucnost jejich dětí a vnoučat a že přijdou a dají hlas tomu pravému."
TV Polar: Jedno z vašich volebních témat je těžba uhlí ve Frenštátě, jaký je váš názor na možnou těžbu v této krajině? Je s tím samozřejmě spojena čistota ovzduší.
MB: "Na Frenštátsku působí Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu od roku 1997, já jsem se v roce 2007 stal předsedou a spolupracuji s kolegy panem starostou Kubínem z Rožnova p. Radhoštěm, s jednatelem panem Strnadelem a s jednatelem panem Mičkem. Je tam zapojeno více než 30 obcí a měst z celého regionu, dohromady asi 230 tisíc obyvatel a hlavním tématem je zabránit této těžbě. V poslední době děláme i určité kroky směrem k vládě, jednali jsme s předsedou vlády Petrem Nečasem a podporu nám slíbil, stejně tak s ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem. Předali jsme jim dopis s žádostmi sdružení a musím říct, že nám slíbili podporu především ve dvou věcech. Za prvé, že Důl Frenštát už nebude zahrnut do energetické koncepce státu a za druhé, že se pokusí udělat novelu horního zákona, který je z roku 1988, to znamená z doby ještě před revolucí a ve smyslu takovém, aby zákon více respektoval zájmy obcí a měst dotčeném území."
TV Polar: Jste Senátorem a zároveň ředitelem školy, jak svých senátorských zkušeností využíváte ve svém profesi a naopak jak můžete využít zkušeností s vedením školy v Senátu?
MB: "Musím říct, že svůj mandát jsem plnil nejdříve jako Senátor celé čtyři roky a v posledních dvou letech jsem se vrátil zpátky do školy, znovu před své žáky a myslím, že jsem udělal dobře, protože jednak jsem místopředsedou Výboru pro kulturu, vzdělávání, lidská práva a petice a jednak, jistě víte, že probíhá reforma ve školství a já už jsem byl šest let mimo školu, protože dva roky jsem byl místostarostou... a ten kontakt s tou praxí, dětmi, žáky, učiteli, s rodiči mi začal hodně chybět, takže když přišla nabídka, abych se do školy vrátil, tak jsem ji využil a považuji to za velmi dobrý krok. Na druhou stranu musím říct, že se to časově těžce všechno zvládá, a tak jsem slíbil, že pokud v druhém kole senátních voleb uspěji, tak dokončím školní rok a začnu věnovat zase jen práci Senátora."
TV Polar: Jak hodnotíte státní maturity, jaký na ně máte názor?
MB: "To je velké téma. Stále se hovoří o šetření, hledání míst a právě ve školství utíká velká spousta peněz. Je to otázka dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků, nikdo nekontroluje kvalitu vzdělávání, přičemž do toho jde obrovské množství peněz. No a státní maturity, to je takové druhé téma. Už zhruba jedna miliarda byla vyčerpána a každý rok by to mělo stát 250 milionů korun. Já mám na maturity stále stejný názor. Myslím si, že jsou zbytečné. Stačila by forma, která běžela doposud. Zbytečné jsou proto, že jsou drahé a také proto, že původně to bylo plánováno jako jakési srovnání úrovně škol, ale ve chvíli, kdy se do toho zákona dostaly dva stupně obtížnosti maturity, tak to srovnání je těžké. A hlavně říkám, že ty děti to mají zbytečné, protože pokud to nebude zároveň jakási možnost, že podle výsledku se dostanou na vysokou školu, říká se tomu vstupenka, tak to mi připadá dost drahá a zbytečná záležitost. To by se dalo řešit přece úplně jinak, srovnání jakýmsi společným testem a byli by samozřejmě obodovány vědomosti žáků v tom testu. Je jisté, že by gymnázia byla na tom cosi lépe, samozřejmě střední odborné školy jinak a učiliště s maturitou zase jinak a na základě toho by vysoké školy z hlediska úspěšnosti mohly žáky přijímat. Ta státní maturita je z mého pohledu skutečně zbytečná a já ji nepodporuji."
TV Polar: Jak ovlivní práci Senátu to, že by byl levicový?
MB: "Bude to taktika zdržovací, znepříjemní to práci sněmovně, kde má pravice převahu, tím, že bude stále vracet, připomínkovat zákony, celý proces se prodlouží a ohrozí to plnění reforem v průběhu čtyřletého volebního období. Takže to je ta největší komplikace."
Celou besedu najdete zde