Že sokl na radniční věži původně už sochu nesl dokazuje jedna z mála dochovaných původních fotografií zadní strany radniční věže v době, kdy zde ještě originální socha stála. V roce 1945 však dílo zmizelo neznámo kam. Totéž je zobrazeno na kresbě ve vitríně v malé zasedací síni radnice. Současný pohled, který znají všichni obyvatelé města: sokl s letopočtem 1930 je prázdný. Během několika měsíců se to ale může změnit.
Miloš Lossmann (ODS), místostarosta města: "V roce 1930 byla otevřena nebo předána radnice městu, v té době byla na soklu umístěna pískovcová nebo žulová socha od stejného autora jako jsou dvě sochy na průčelí radnice. Tato socha tam vydržela pravděpodobně do roku čtyřicet pět, kdy byla při osvobození města odstraněna, zřejmě kvůli svému vzhledu."
Myšlenku obnovit původní sochu Atilly od Ernsta Kubieny ale radnice zamítla s tím, že neexistují originální nákresy a podle fotografií přesnou kopii udělat nelze. Nedávno se však nabídl místní sochař a výtvarník Jan Zemánek, že sokl osadí vlastním dílem.
Jan Zemánek, výtvarník: "Mám takovou představu civilní sochy, takové občanské sochy, která vlastně není nějaký pomníkem nikomu konkrétnímu. Takže je to takový chodec, který vykračuje a má to symbolizovat obyvatele města, kteří procházejí městem, přicházejí, odcházejí. Je to i výměna generační, řekněme, že představuje i ty, co po nás přijdou. Čili vlastně takový určitý symbol pohybu a života tohoto města."
Socha by měla připomínat třeba i světoznámé osobnosti regionu, které jej v mládí opustily, ale v dalším životě na něj nezapomněly. Myšlenka se zalíbila i radnici.
Miloš Lossmann (ODS), místostarosta města: "Je to dobrá idea, poutník by měl vyjadřovat myšlenku přicházení, odcházení, jak jsme zvyklí v Novém Jičíně. Lidé odcházejí, jak tomu bylo po pětačtyřicátém, a zase přicházejí noví, takže symbol města, přicházení, odcházení, plus ten pěkný klobouk na hlavě, Nový Jičín, město klobouků. Takže tento nápad se zatím líbil, ovšem, zda bude realizován stoprocentně, to se rozhodne postupně."
Návrh nyní projednávají odborné komise. Jejich stanovisko pak posoudí rada města. Jan Zemánek městu sochu prodá pouze za cenu materiálu ve výši kolem 85 tisíc korun. Jeho Chodec bude vyroben z moderního cortenového plechu.
Jan Zemánek, výtvarník: "Po velice krátké době materiál zkoroduje a vytvoří se takový plášť, který dál už prostě neprostupuje a chrání vlastně tu sochu na velmi dlouhou dobu. Je to velice běžný materiál, staví se z toho domy nebo používá se to ve stavebnictví."
Socha Chodce by měla být odhalena během letošní slavnosti města věnované francouzskému partnerskému městu Epinal.