Co dál po absolvování základní školy řeší v současné době stovky žáků devátých tříd. Výstava Gemma jim představila na 40 škol většinou z Moravskoslezského, ale i Zlínského a Olomouckého kraje. Počet vystavujících škol se rok od roku zvyšuje. Jejich nabídku si přišlo prohlédnout na 1400 především mladých návštěvníků.
Anketa, žáci základních škol: 1. "Jsem rozhodnutá napůl a zřejmě nějaký zdravotní obor." 2. "Ne, ještě nejsem rozhodnutý. Asi automechanik nebo elektrikář." 3. "No, tak trochu. Asi pedagogiku. Asi v Novém Jičíně, protože to mám nejblíž." 4. "Automechanik v Kopřivnici."
Situace na trhu práce se podle statistik mírně zlepšuje. Každý měsíc je v evidenci úřadu práce stále méně lidí. A to se týká i nezaměstnaných absolventů škol.
Eva Geryková, zástupkyně ředitele ÚP Nový Jičín: "Stále převládají poptávky po takových oborech jako jsou kovoobory, zámečníci, seřizovači, mechanici, dělnické profese obecně. Co se týče oblasti služeb, tak to jsou kuchaři, číšníci, pracovníci do zdravotnických zařízení, zdravotní sestry, lékaři."
Renesanci ale zažívají i obchodní zástupci. Firmy totiž často marně hledají kupce svých výrobků. Jaká bude na trhu práce situace za čtyři roky ale nikdo spolehlivě předpovědět neumí. Co je ale jisté, jsou demografická data. A ta pro střední školy vůbec příznivá nejsou. Školáků ubývá, školy tak asi čeká pořádná tahanice o studenty.
Petr Habrnál, ředitel KVIC Nový Jičín: "V průběhu pěti šesti let ubude na středních školách kapacita 25 až 30 procent současných žáků. Ten boj o žáka začíná být opravdu tuhý, střední školy se musí opravdu hodně ohánět, aby naplnily třídy. Také do toho vstupují zřizovatelé, tedy kraje u škol zřizovaných krajem. Netýká se to škol soukromých nebo církevních. Již od minulého května začal s optimalizací počtu žáků a jednotlivých vzdělávacích oborů na středních školách."
Příklad z Nového Jičína? Zatímco před několika lety otevíralo gymnázium až šest tříd čtyřletého gymnázia, v dalším roce to bude už jenom třída jedna.