Do skleněných vitrín v Rytířském sále se vešlo necelých 200 achátů. Většina z nich pochází ze zahraničí. Achát je křemenná hmota, která v desetistupňové stupnici tvrdosti zaujímá pozici číslo 7. Jeho barevná struktura je dána ukládáním tenkých vrstev křemene, chalcedonu a opálu v dutinách horniny zvané mandlovec.
Milan Kraus, majitel sbírek achátů: "Do dutin mandlovce se vlévala kyselina křemičitá a ta postupně, jak se ty barvičky ukládaly jedna vedle druhé tak vznikaly ty proužkované acháty. Jsou acháty třeba okaté, proužkované, potom takové ty hladinkovité, tečkované, mechové."
Oldřiška Frühbauerová, autorka výstavy: "Celá výstava je připravena se sbírek od soukromých sběratelů, pouze vystavené exponáty, které pochází z našeho regionu Novojičínska, jsou zapůjčeny ostravským muzeem. Jedná se o drobné achátky, které se v minulosti nacházely na známé lokalitě Honšova hůrka. Ještě bych připojila z našeho regionu výskyt zelené odrůdy achátu, takzvané plazmy, která se nachází těsně v blízkosti Nového Jičína v Žilině a zajímavé jsou také chalcedony, které pochází od Petřkovic."
Cena achátů se nedá stanovit obecně. Oldřiška Frühbauerová, autorka výstavy: "U achátů se nedá říct nějaká cena, poněvadž, každý achát je svým způsobem zvláštní. V podstatě se dá říci, že co kus, co jedinec, to je svým způsobem unikát."
Největším nalezištěm achátů je v České republice Podkrkonoší, následuje okolí Berouna a již zmiňovaná Honšova hůrka u Příboru. Vysněným rájem všech milovníků minerálů v současné době je ale Argentina a její acháty zvané Kondor. Svůj název získaly acháty podle řeky Achates na Sicílii.
Vzácný minerál ale neslouží jenom jako dekorace. Milan Kraus, majitel sbírek achátů: "Z achátů se dělají takové ohnuté tyčinky a tím se třeba zahlazuje zlato do rámů obrazů."
Výstava pod jednoduchým názvem acháty je otevřena až do 19.dubna.