Nezaměstnanost v Novém Jičíně se, podle lednových statistik úřadu práce, přibližuje k devítiprocentní hranici. Ke konci prosince to bylo přitom o téměř dva procentní body méně. V reálných číslech je ve městě a blízkém okolí bez práce zhruba 650 lidí. Nejen pro ně je určena nová občanská poradna v takzvaném "Domě složek".
Richard Pešat, poradenský sociální pracovník: "Může se na nás obrátit klient, který je v jakékoliv tíživé či nepříznivé sociální situaci, přičemž tuto situaci není momentálně schopen zvládnout vlastními silami. Hlavními principy občanského poradenství je nestrannost, nezávislost, bezplatnost a diskrétnost. Tu diskrétnost bych zdůraznil, protože klienti samozřejmě nemusí nějak zdůrazňovat své osobní údaje, mohou vystupovat zcela anonymně."
Občanská poradna přitom v Novém Jičíně už fungovala do konce roku 2005, postupně v azylovém domě a u služebny městské policie. Tehdy zařízení skončilo, kvůli zastavení dotací z kraje. Nyní radnice přidala Centru zdravotně postižených Moravskoslezského kraje dvousettisícovou dotaci na její znovuobnovení.
Antonín Urban, vedoucí odboru sociálních věcí: "Musíme si uvědomit, že v současné době se zvyšuje míra nezaměstnanosti na území města. Na druhé straně třeba je říci, že různé služby i úředníci těchto různých sociálních organizací mají vymezené pravomoce v rámci správního řádu. Objevuje se tedy nutnost, aby zde fungovala nestátní nezisková organizace, která lidem v sociální oblasti pomůže zcela nezávisle, a to jednak v oblasti sociálního poradenství, dále v oblasti pracovního poradenství a za třetí v oblasti mezilidských vztahů a rodiny jako takové a také v základech občanského a majetkového práva."
Proti důsledkům nezaměstnanosti bojuje nejen Nový Jičín, ale i další města na Novojičínsku. Podobná poradna se otevírá také v Kopřivnici.
Poradna má už za sebou první telefonické kontakty od lidí, kteří jsou ohrožení propuštěním. Většinou se jednalo o pracovníky firmy Visteon.
Richard Pešat, poradenský sociální pracovník: "Můžeme poskytnout informace o aktuální legislativě v oblasti pracovního práva a informace ohledně souvisejících právních předpisů v této oblasti. Můžeme s klientem najít nějaké způsoby řešení při hledání nového pracovního místa, poradíme, jaké jsou možnosti hledání pracovního místa v našem regionu, můžeme jej připravit na přijímací pohovor, můžeme mu podat informace o tom, jak zpracovat životopis a podobně."
Antonín Urban, vedoucí odboru sociálních věcí: "Slibuji si i značnou spolupráci jak mezi pracovníky odboru sociálních věcí, tak i občanské poradny, protože i my mnohdy nemáme čas na konkrétní pomoc lidem v jejich situaci a raději je odkážeme sem, kde jim mohou poradit i v těch ostatních záležitostech. V tomto směru byla navázána také spolupráce mezi bytovým podnikem a občanskou poradnou."
Poradna funguje vždy ve středu mezi devátou a sedmnáctou hodinou a ve čtvrtek mezi devátou a šestnáctou hodinou, v budově Sokolovská 9. Vchod je zezadu od parkoviště u obchodního domu Lidl. Čtvrteční termíny jsou určeny pro konzultace s telefonicky objednanými klienty, ve středu je možné přijít i bez ohlášení.