Experti na drogovou problematiku sestavili novou stupnici, která hodnotí škody napáchané drogami uživatelům i společnosti. V čele žebříčku se umístil alkohol, který je téměř třikrát škodlivější než kokain nebo tabák.
Nová vyhláška se týká konzumace alkoholu na veřejných prostranstvích. Jedná se zejména o parky, náměstí nebo autobusové zastávky.
René Škoda, ředitel Městské policie Nový Jičín: "Městská policie reaguje zejména na nově vystavená dětská hřiště na území města a následně reaguje na nález ústavního soudu, který tvrdí, že i držení otevřené láhve s alkoholem je protiprávní jednání. V případě, že by strážníci zadrželi osobu, která v rukou bude držet láhev s alkoholem a bude to zrovna v místě, kde je to zakázáno, může tento člověk obdržet blokovou pokutu na místě 1000 Kč. Ve správním řízení se tato sankce může vyšplhat až do 30 tisíc korun. Ale díky vyhlášce, která v umírněnější podobě platí dva roky, se policii daří tyto přestupky řešit. Nová vyhláška pak rozšiřuje počet míst, kde není povoleno konzumovat alkohol a de facto se vůbec nacházet s otevřenou lahví."
Anketa obyvatelé Nového Jičína: "Ne, tady v Novém Jičíně to nevídávám." "Bydlíme na Žižkové a tam to vidíme, co tam dělají mladí lidé." "No, nemělo by se to, protože to dává špatný příklad.
Denně tady chodím a vidím, co tady ti mladí lidé dělají, hážou špačky, plivou na zem."
Světová zdravotnická organizace odhaduje, že alkohol zabije ročně ročně 2,5 milionu lidí. Dohromady to představuje 3,8 procenta veškerých úmrtí. Proto i taková omezení, jakou bezesporu nové znění vyhlášky je, mají pro lidstvo význam.