Handicapovaní zažijí na statku kus dne plného práce se zvířaty a neopakovatelné chvíle v blízkosti všech domácích mazlíčků, které tady chovají. Při jízdě na koni aplikují léčebnou metodu hipoterapii, která působí prostřednictvím pohybových impulzů vznikajících při koňské chůzi, na centrální nervový systém.
Růžena Křepelková, Denní centrum Archa Hranice: "Pomáhá jim to psychicky, fyzicky, je to běžná terapie, kterou s těmito klienty provádíme."
Radomír Bureš, Denní centrum Archa Hranice: „Cítím se dobře, protože ty děcka mají dušičku, i když jsou postižení mentálně, tak v nich něco je, co nás obohacuje."
Pro klienty je nejoblíbenější ze všech přátelská klisna Šance. Nechává se krmit, čistit i hřebelcovat a na oplátku ráda každého povozí, jako třeba Ondru.
Ondra, Denní centrum Archa Hranice: „Ona je strašně příjemná, dobře se na ni sedí, je strašně laskavá a celé to prostředí tady se mi líbí."
Lenka, Denní centrum Archa Hranice: "Mi se tady nejvíce líbí, že můžu jezdit na koni, překonala jsem strach a šla jsem do toho."
Martin milované Šanci umí vyčistit kopyta a pod vedením zkušené majitelky, udělá práci na jedničku.
Gabriela Žitníková, Bludička o. s.: "Pokud hovoříme o fyzickém handicapu, tak nejlepší je přímý kontakt s koněm, proto nedáváme sedla, ale tito lidé se drží madel. Přímý kontakt je velice příjemný, protože uleví ztuhlým svalům, které jsou velice namáhány sezením na vozíčku. Fyzicky nemocnému se prohřívají svaly a uvolňují se. Důležitý je vycvičený kůň, který musí být charakterní a musí zvládat stresové situace, které občan u práce s handicapovanými nastanou."
Sdružení Bludička pořádá v průběhu roku řadu akcí pro veřejnost a handicapované. Statek se stal oblíbeným místem pro školní výlety, studentům poskytuje možnost stáží a všem zájemcům možnost relaxace při práci se zvířaty.