Ochránci přírody se domnívají, že je oba ptáky někdo otrávil. Pokud to potvrdí pitva uhynulé orlice, bude to první případ v kraji. Stav minimálně pětiletého samce chráněného orla mořského byl, v sobotu večer, kdy jej lidé přivezli z Kravař na Opavsku, velmi kritický.
Milan Šturm, veterinář: "Jedním z prvních příznaků je relativně velmi intenzivní průjem, potom to byla malátnost, ten pták nebyl schopný v podstatě normálně stát, balancoval. Ztratil naprosto plachost, dal se hladit bez jakýchkoliv problémů."
Jen pár kilometrů od místa odchytu orla se, v neděli, našla uhynulá samice. Ochránci přírody se domnívají, že se oba ptáci stali obětí návnady na lišku se zakázanou látkou karbofuran.
Jan Kašinský, pracovník ZS Bartošovice: "Dostali se někde k otrávené návnadě. Ne nutně to muselo být nalíčené přímo na ně, mohlo to být na lišku nebo na něco jiného. V každém případě se jednalo o neoprávněný zásah, nebo zakázaný způsob aktivity."
V posledních dvou letech se karbofuranem otrávilo deset zvířat v zemi. Přesnou příčinu úhynu samice budou zkoumat pracovníci Státního veterinárního ústavu v Olomouci. Případem se už zabývá Česká inspekce životního prostředí.
Ivana Awwadová, mluvčí ČIŽP: "Zajistíme s nálezci orlů důkazy na místě a pořídíme fotodokumentaci. Pokud bude otrava potvrzena, podáme trestní oznámení na policii."
Jan Kašinský, pracovník ZS Bartošovice: "Vzhledem k tomu, že se jedná o pár, že to je samec a samice, a že byli nalezeni nedaleko od sebe, tak se mohlo jednat o pár z obsazeného hnízdního teritoria a vzhledem k tomu, že je už docela pokročilá doba, tak je možné, že tam někde je hnízdo i s vajíčkem. Šance na nález toho hnízda nebo vyvedení mláďat je samozřejmě nulová."
Samec orla mořského si v záchranné stanici pro živočichy určitě pobude několik týdnů. Milan Šturm, veterinář: "Je třeba brát taky v úvahu, že tyto celkem radikální jedy samozřejmě rozkládají játra a působí na další vnitřní orgány, takže před vypuštěním bychom si byli rádi jistí, že ten pták je skutečně v pořádku."
Orel mořský je největším orlem na území České republiky s rozpětím křídel téměř dva a půl metru. V celé zemi žije zhruba 40 párů. Pokud se po pitvě uhynulé samice prokáže otrava, jednalo by se o první případ tohoto typu v Moravskoslezském kraji.