Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nemocnice léčí atopický ekzém komplexně

Nový Jičín |

Centrum pro pacienty postižené atopickým ekzémem spustila novojičínská nemocnice. Příčiny i důsledky nepříjemného onemocnění pomáhá léčit tým lékařů z několika oborů včetně psychologa. V programu jsou zatím zařazeny desítky dětí.

Atopický ekzém je nepříjemné zánětlivé kožní onemocnění spojené se svěděním a suchostí kůže. Jeho léčba je dlouhodobá a lékaři nad nemocí prakticky nemohou zcela vyhrát. Alergickým procesem, který může mít spojitost s atopickým ekzémem, už trpí zhruba každý čtvrtý obyvatel České republiky.

Marie Selerová, primářka kožního oddělení, NsP Nový Jičín: "Atopický ekzém je v dnešní době už velmi dobře léčitelný, ale vzhledem k tomu, že se jedná vlastně o imunitní onemocnění, onemocnění, které je dáno na imunitním podkladě, tak ho neumíme vyléčit docela. Je to tak, jako kdyby člověk měl v sobě uspaného hada a různé provokační momenty mohou toho hada probudit a my ho zase umíme uspat. Takže cílem celé té léčby je vlastně dostat to onemocnění pod kontrolu."

Léčbou jednotlivých projevů atopického ekzému se, v klasickém pojetí, zabývají nezávisle na sobě lékaři několika oborů. V novojičínské nemocnici je teď spojili do jednoho týmu, který se o pacienty stará komplexně.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení, NsP Nový Jičín: "Problematiku daného dítěte s atopickou dermatitidou mohou řešit v jeden čas, vyměňovat si aktuálně názory a svoje postřehy o tom, jakým způsobem by měla být vedena další léčba, jakým způsobem by měla být vedena celková péče, takže očekáváme, že ty výsledky péče o toto chronické onemocnění budou pro pacienta pozitivnější."

Marie Selerová, primářka kožního oddělení, NsP Nový Jičín: "Nabízíme vlastně alergologické vyšetření, které určí možné provokační momenty, nabízíme kožní léčbu, která je velmi důležitá, máme možnost teď psát léky, které nemusí být jenom hormonální. Dále v centru pracuje imunolog, aby nám pomohl odlišit ještě některá imunologická vyšetření a spolupracujeme i s psychologem, protože ten ekzém může být vyvolán i různými emočními problémy."

Riziko dědičného přenosu onemocnění na děti je vysoké. Pokud má atopický ekzém jeden z rodičů, je pravděpodobnost výskytu u potomka šedesátiprocentní, pokud jsou postiženi oba rodiče, stoupá riziko o dalších dvacet procentních bodů.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení, NsP Nový Jičín: "Rodiče těchto dětí mají spoustu otázek a je potřeba skutečně vymezit poměrně velký časový prostor, aby bylo možno s nimi probrat nejenom způsoby léčby, možnosti zlepšení, prognózu těchto dětí, ale i systém stravování, systém denního režimu, systém všech faktorů, kterým rodina jako taková může tomuto dětskému pacientovi prospět."

Založení centra předcházely asi dvouleté přípravy. V evidenci centra je už zhruba 100 dětských pacientů.

Nahlásit chybu


Stavba jižního obchvatu Opavy běží i v zimě a míří k listopadovému otevření

Včera 8:26 | Opava | Yvona Fajtová

Stavba jižního obchvatu Opavy, který zároveň poslouží jako obchvat Otic, běží přesně rok. Podle Ředitelství silnic a dálnic pokračují práce podle harmonogramu a nová silnice by měla být uvedena do provozu letos v listopadu.

Hasiči z Koblova a Antošovic mají rafty i neoprény. Ostrava vybavila všechny dobrovolné sbory

17. února 2026 16:24 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Některé části Slezské Ostravy byly při povodních v roce 2024 silně zasaženy a při tom se ukázala důležitost dobrovolných sborů hasičů. Město nyní vybavilo všechny jednotky novou technikou a materiálem, aby byly na podobné situace lépe připraveny. Hasiči z Koblova a Antošovic dokonce dostali rafty a speciální obleky do vody.

V Havířově se učí rodiče poskytovat první pomoc novorozencům, o školení je velký zájem

17. února 2026 10:31 | Havířov | Bára Kelnerová

Správné uvolnění dýchacích cest i resuscitace má u novorozenců svá specifika. Moravskoslezská nemocnice v Havířově proto pořádá pro rodiče praktické školení, o které je velký zájem.

Slezská Ostrava nechává kontrolovat zdravotní stav stromů, do dubna jich arboristé projdou 12 tisíc

Dvanáct tisíc stromů projde ve Slezské Ostravě do dubna dendrologickým průzkumem. Arboristé zkontrolují jejich zdravotní stav i možná poškození a navrhnou případná opatření. Většina zatím prověřených stromů je v pořádku, aktuálně arboristé pokračují na Ústředním hřbitově.

Meteorologická stanice nepřetržitě monitoruje data na mostu v Českém Těšíně, automaticky umí spustit systém postřiku solankou

17. února 2026 14:46 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Meteorologická stanice nepřetržitě monitoruje data na mostu v Českém Těšíně. Speciální zařízení pak umí spustit systém postřiku solankou. Silničáři tam nemusí zajíždět, protože technologie brání vzniku ledovky.

Hořel motor, sedačky a zadní část kabiny. Pět lidí se dostalo ven z hořícího autobusu

Včera 10:13 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodů začal hořet autobus v obci Větřkovice na Opavsku. Čtyři cestující a řidič se stihli dostat ven ještě před příjezdem hasičů. Požár způsobil škodu za 400 tisíc korun.

Přehrada Baška už se po rekonstrukci zase naplňuje vodou

Včera 9:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Přehrada Baška poblíž Frýdku-Místku už se zase naplňuje vodou. Společnost Povodí Odry dokončila rekonstrukci vodního díla a do přehrady se tak může vrátit nejen voda, ale i ryby.

O podobě náměstí gen. Svobody v Zábřehu mohli obyvatelé diskutovat na veřejném setkání

17. února 2026 20:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Jak bude vypadat náměstí gen. Svobody v Ostravě-Zábřehu měli možnost řešit autoři projektu s veřejností. Diskuze se zaměřila na budoucí využití prostoru, jeho přírodnější charakter, dopravní řešení i vytvoření místa pro společenské a kulturní akce.

Chodci a cyklisté na cestách také chybují. Policisté kontrolují jejich bezpečí

Včera 9:42 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Chodci a cyklisté patří k nejohroženějším v dopravě. Policisté v Moravskoslezském kraji se proto zaměřili na jejich viditelnost a prohřešky, jako je chůze na červenou nebo ignorování reflexních prvků. Jen za leden došlo v regionu k více než třiceti střetům s chodci.

Ostrov povodňového odpadu na Těrlické přehradě museli bagrem zlikvidovat hasiči

17. února 2026 11:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Těžkou techniku museli použít hasiči k rozbití a odstranění ostrova z povodňového odpadu, který se vytvořil v ústí Těrlické přehrady. Na velké kmeny a množství dalšího materiálu musel být přivolán bagr z hasičského útvaru v Hlučíně.

Osmiletá hrdinka zachránila po nehodě svou babičku. Ocenili ji i zástupci záchranné služby

Včera 16:12 | Fulnek | Jana Lipowská

Osmiletá žákyně fulnecké základní školy svým odvážným činem zachránila po vážné nehodě svou babičku. Její čin ocenila nejen radnice, ale vyzdvihli jej také zástupci policie a moravskoslezské záchranné služby.

Dětem v mateřince v Hückelově vile čtou před spaním i babičky

Včera 11:58 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Pohádky před spaním nechybí v žádné mateřské škole a obvykle je čtou paní učitelky. Ovšem za dětmi do mateřinky Montessori přicházejí předčítat i babičky, respektive členky seniorského spolku Být spolu aktivní.

Nejhůře je na tom v Novém Jičíně zápasnická tělocvična

Včera 7:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město je od poloviny loňského roku vlastníkem sportovišť tělovýchovné jednoty. Jejich správcem se staly technické služby. Tři z areálů jsou po rekonstrukci, v řešení je špatný stav tělocvičny a kuželny.

Butovická žila Valentýnem a relaxačním týdnem

17. února 2026 17:25 | Studénka | Petra Dorazilová

Žákovský parlament Základní školy Butovická uspořádal u příležitosti Valentýna akci, která zpříjemnila žákům vyučovací den. Připraveny byly valentýnské vzkazy, které si mohli spolužáci navzájem posílat.

Nový Jičín zabodoval věží, dymnou jizbou a QR kódy. Stal se historickým městem kraje

17. února 2026 14:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín zvítězil v krajském kole soutěže Historické město roku 2025. Odborná komise ocenila mimo jiné zpřístupnění kostelní věže s vyhlídkou na městskou památkovou rezervaci.

Novojičínsko bylo obvyklé, hasiči ale pomáhali i jinde

17. února 2026 12:19 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínští hasiči vyhodnotili rok 2025. Z hlediska počtu zásahů patřil k těm standardním. Mimořádné události, u kterých hasiči pomáhali, se odehrály v Hustopečích nad Bečvou a na hranicích se Slovenskem.

Nemocnice léčí atopický ekzém komplexně
Vydáno 1. ledna 2008 0:00, Nový Jičín, Michal Polášek
Centrum pro pacienty postižené atopickým ekzémem spustila novojičínská nemocnice. Příčiny i důsledky nepříjemného onemocnění pomáhá léčit tým lékařů z několika oborů včetně psychologa. V programu jsou zatím zařazeny desítky dětí.

Atopický ekzém je nepříjemné zánětlivé kožní onemocnění spojené se svěděním a suchostí kůže. Jeho léčba je dlouhodobá a lékaři nad nemocí prakticky nemohou zcela vyhrát. Alergickým procesem, který může mít spojitost s atopickým ekzémem, už trpí zhruba každý čtvrtý obyvatel České republiky.

Marie Selerová, primářka kožního oddělení, NsP Nový Jičín: "Atopický ekzém je v dnešní době už velmi dobře léčitelný, ale vzhledem k tomu, že se jedná vlastně o imunitní onemocnění, onemocnění, které je dáno na imunitním podkladě, tak ho neumíme vyléčit docela. Je to tak, jako kdyby člověk měl v sobě uspaného hada a různé provokační momenty mohou toho hada probudit a my ho zase umíme uspat. Takže cílem celé té léčby je vlastně dostat to onemocnění pod kontrolu."

Léčbou jednotlivých projevů atopického ekzému se, v klasickém pojetí, zabývají nezávisle na sobě lékaři několika oborů. V novojičínské nemocnici je teď spojili do jednoho týmu, který se o pacienty stará komplexně.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení, NsP Nový Jičín: "Problematiku daného dítěte s atopickou dermatitidou mohou řešit v jeden čas, vyměňovat si aktuálně názory a svoje postřehy o tom, jakým způsobem by měla být vedena další léčba, jakým způsobem by měla být vedena celková péče, takže očekáváme, že ty výsledky péče o toto chronické onemocnění budou pro pacienta pozitivnější."

Marie Selerová, primářka kožního oddělení, NsP Nový Jičín: "Nabízíme vlastně alergologické vyšetření, které určí možné provokační momenty, nabízíme kožní léčbu, která je velmi důležitá, máme možnost teď psát léky, které nemusí být jenom hormonální. Dále v centru pracuje imunolog, aby nám pomohl odlišit ještě některá imunologická vyšetření a spolupracujeme i s psychologem, protože ten ekzém může být vyvolán i různými emočními problémy."

Riziko dědičného přenosu onemocnění na děti je vysoké. Pokud má atopický ekzém jeden z rodičů, je pravděpodobnost výskytu u potomka šedesátiprocentní, pokud jsou postiženi oba rodiče, stoupá riziko o dalších dvacet procentních bodů.

Miroslav Kobsa, primář dětského oddělení, NsP Nový Jičín: "Rodiče těchto dětí mají spoustu otázek a je potřeba skutečně vymezit poměrně velký časový prostor, aby bylo možno s nimi probrat nejenom způsoby léčby, možnosti zlepšení, prognózu těchto dětí, ale i systém stravování, systém denního režimu, systém všech faktorů, kterým rodina jako taková může tomuto dětskému pacientovi prospět."

Založení centra předcházely asi dvouleté přípravy. V evidenci centra je už zhruba 100 dětských pacientů.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/novy-jicin/821/nemocnice-leci-atopicky-ekzem-komplexne