Přestože by člověk řekl, že téma ponorek je ryze mužská záležitost, v trámovém sále se několik žen v publiku našlo. O světě japonských ponorek přijel z Děčína přednášet vojenský historik Alois Bělota, který nevynechal ani zajímavé prvopočátky vzniku ponorných plavidel a odvážných pokusů zdolání plavby pod hladinou.
Radek Polách, zástupce ředitelky Muzea Novojičínska, p.o.: "K této přednášce jsme dospěli s námořním historikem Aloisem Bělotou, se kterým jsme měli kooperaci v rámci našeho rodáka Eduarda Orla. A také ohledně expedice lodi Albatros, která byla koncem 19. století vyslána z Rakouska a exponáty, které byly nashromážděny skončily u nás v muzeu."
Alois Bělota působí v Děčíně a zabývá se ponorkami, námořními loděmi a všemu, co se pohybuje na vodě i pod vodou. Své práce publikuje na internetu a v odborných publikacích. O tom, jak se ke své životní lásce dostal, nám prozradil jeho otec.
Alois Bělota st.: "My jsme jezdili k tetě, ta bydlela v Praze na Malé Straně a ta na něj měla takový vliv, že se začal zajímat o historii a ponorky."
Historik Bělota nezapomněl okomentovat bitvu ve Středozemním moři, kde Japonce napadla Rakousko-Uherská ponorka, na které sloužili i naši krajané.
Alois Bělota, vojenský historik: "Pustím i nějaká videa, bude tam příjezd ponorky I 30 v roce 1942, která obeplula svět a přistála ve Francii, to je německý dobový týdeník. Návštěvníci také uvidí jak vypadal torpédový útok viděný z japonské ponorky atp."
Anketa: "Jsem tady se zájmu, jsem pamětník války." "Už jsem něco o ponorkách četl, chci se dozvědět něco nového." "Zajímám se o takové věci."
Další muzejní přednáška proběhne mimořádně v pondělí na téma Pozdní doba - žijeme v nové epoše lidských dějin se spisovatelem Antonínem Poláchem, a to 24. října od 16 hodin.