Dobrovolní hasiči jsou, zvláště v malých obcích, jednou z největších zájmových skupin. Členy jsou jak starší, tak i mladí lidé. Například v Rybí u Nového Jičína mají 20 budoucích hasičů, včetně dívek.
Anketa, mladí hasiči Rybí: 1. "Je to sranda, mám tu kámoše a zabiju tím volný čas a nedělám zbytečnosti." 2. "Už můj taťka byl hasič, mně se to zalíbilo, tak jsem tam nastoupil a přivedl jsem i kamarády a kluky odsaď. Udělala se taková parta."
V Rybí je celkem 120 členů sboru dobrovolných hasičů. K výjezdům je určeno 13 z nich. Obleky a boty mají zajistit dobré vybavení pro čtyři hasiče u konkrétního zásahu, pátá sada je náhradní.
Jaroslav Honeš, velitel JSDH Rybí: "Musím říci, že je to už o třídu vyšší vybavení, než máme doteďka. Určitě ho využívat budeme, pokud budeme jezdit k zásahům. Máme sice určitě dobré vztahy s obecním úřadem, takže bysme si ho mohli pořídit, ale vzhledem k tomu, že jsme dostali tuto dotaci, tak budeme tyto peníze investovat do některých jiných věcí."
Každou jednotku dobrovolných hasičů financuje příslušná obec ze své pokladny. Pro malé obce je tak pořízení nového vybavení pro hasiče finančně značně nákladnou záležitostí. V Moravskoslezském kraji je celkem 264 jednotek, na Novojičínsku 64.
Jaroslav Krulich, HZS MSK ÚO Nový Jičín: "Jedná se zhruba o 45 tisíc korun na každou jednotku, což je třeba v rámci Oder, kde je 7 jednotek, velká částka. Celková částka těch obleků je zhruba asi dva miliony osm set tisíc, takže to je velká pomoc pro tyto obce."
Vláda vloni vyčlenila 300 milionů korun na nákup zásahových obleků a bot pro všechny dobrovolné jednotky v celé zemi. Rozdalo se téměř 6700 sad. Výbavu dostali i hasiči z novojičínských místních částí Libhošť a Straník.