V Novém Jičíně se kroniky podle zákona píšou od roku 1919, staré kroniky se buď nedochovaly nebo jsou uloženy ve slezském archivu a ve státním archivu v Novém Jičíně jsou jen jejich opisy.
Zdenka Novotná, odbor Školství, kultury, mládeže a tělovýchovy: "Vázaná je od roku 1986 vždycky etapa po třech letech."
Materiály pro kroniku sbírá kronikář celý rok, aby je v dalším roce mohl zpracovat a předložit vedení města ke schválení. Proto před několika týdny schvalovali novojičínští radní asi devadesát stran kroniky roku 2010.
Břetislav Gelnar, starosta: "Tak já jsem se zpracováním kroniky velice spokojen, některé věci by nemusely být tak rozsáhle uvedeny, protože jsou vydávány ve zpravodaji a v zápisech z rady a na webu. Domluvili jsme se na tom, že vytvoříme pracovní skupinu, aby pan Chobot, kterému za tu práci děkuji, nebyl na to sám."
Z pohledu historika je kronika důležitý archivářský a historický pramen, a to proto, že zachycuje fakta, která se v daném roce odehrála pohledem kronikáře.
Karel Chobot, kronikář: "Kronikář, by měl mít vztah k městu. Já mám Nový Jičín rád, a proto se mi kronika píše dobře. Možná se někomu zdá, že je to psáno příliš pozitivně, ale to je proto, že ty děje, které se tady dějí, snažím vidět pozitivně, zaznamenávají se tady fakta, ale vztah k tomu městu je srdeční záležitost."
V kronice se dočtete o významných událostech roku, o jednání radních a zastupitelů, ale nezapomíná se tady ani na sport a kulturu, vývoj počasí a na výročí významných osobností města.
Karel Chobot, kronikář: "Osobně považuji za největší událost městskou slavnost 2010, která byla vícedenní a věnována byla generálu Laudonovi. V neděli se ještě odehrávala rekonstrukce bitvy. S těmi události si zahrála historie a čas, hlavní postavu ztvárnil dr. Grepl. Zdařilo se tady několik věcí. Celá scenérie a potom samotný dr. Grepl podal snad nejlepší výkon, jako by tušil, že je to jeho poslední role."
Radou schválené znění kroniky prochází korekturami a editorskou úpravou a potom už je pro zájemce k dispozici na webu města.