Polétavý prach bude náš region podle předpovědi dusit ještě nejméně tento týden. A vyhlídky na prosinec nejsou o moc lepší, meteorologové opět předpovídají, že silná inverze zmizí až na konci listopadu, ale smog se vrátí v první třetině prosince.
Helena Šebáková, ředitelka KHS Ostrava: „Měly by se omezit práce s ředidly a rozpouštědly, nemělo by se pálit listí. Mělo by se topit tím, k čemu je určený kotel, aby to bylo skutečně efektivní."
Všichni bychom měli zvýšit přísun vitamínů, omezit kouření a zdravě jíst. Také pokud nezbytně nepotřebujete jet autem, raději volte jiný způsob dopravy.
Helena Šebáková, ředitelka KHS Ostrava: „Lidé by se měli vyhýbat větší námaze, pobývat spíše uvnitř, větrat minimálně, a to zejména lidé s nemocemi dýchacích cest nebo oběhové soustavy. Z hlediska věkové kategorie jsou to pak děti do 5 let a senioři nad 60 let."
Prach, který dusí náš kraj může mít vliv i na dlouhodobý zdravotní stav lidí. U zdravých jedinců škodliviny obsažené ve smogu působí proti zánětlivě a mohou se usadit v dýchacích cestách. Lidem s nachlazením prodlužuje léčbu a zhoršuje průběh nemoci a mnohdy působí bolesti hlavy. Nejhůře na tom jsou astmatici a alergici, kteří jsou více zahlenění, dusí se a jsou dýchaviční.
Anketa: "Je to špatné." "My nechodíme ven, když to hlásí, raději jsme s dětmi doma." "Já kašlu, takový dávivý kašel." "Jsem zachraptělý, špatně mluvím." "Jsem unavená, nechodíme moc ven."
"Já jsem v pohodě." "Bydlíme na vesnici, tam to ještě smogové není."
Smog je chemické znečištění atmosféry způsobené lidskou činností. Jedná se o jev, kdy je atmosféra obohacená o složky, které v ní normálně nejsou. V zimě se smog skládá převážně z oxidu siřičitého a některých dalších látek, které snadno podléhají oxidaci. Jeho vznik souvisí zejména s průmyslovou výrobou. Známý je ale i letní typ smogu. Jeho součástí jsou převážně vysoké koncentrace přízemního ozónu, díky kterému může být pozorován jako namodralý opar, a směs uhlovodíků, oxidů dusíku a uhlíku.