Tématem přednášky v Klubu rodáků a přátel Nového Jičína bylo místní gymnázium, které letos slaví 90. výročí. Vzpomínal jeho bývalý absolvent Jaroslav Bělík, který se na jednom třídním srazu rozhodl, že bude zaznamenávat příběhy, vzpomínky i fakta, které se týkaly studentů v době, kdy i on sám seděl v lavici. Vznikla tak stopadesátistránková sbírka, kterou autor stále rozšiřuje o nové poznatky. Vedle příběhů a vzpomínek tady najdete i významné absolventy nebo někdejší maturitní témata.
Jaroslav Bělík, místopředseda Klubu rodáků a přátel Nového Jičína: "Vzpomínám si na takovou drastickou chvilku, kdy jeden z našich spolužáků vylezl z okna ve druhém poschodí a lozil po římse a díval se do ostatních tříd, z toho samozřejmě vyplynulo mravokárné ponaučení od profesorky Živné. A potom vážnější věc, tak to byla dramatická chvíle po 48. roce kdy se rozkřiklo, že se někteří studenti dostali do nějaké letákové aféry, tehdy jich několik bylo vyloučených, nesměli chodit několik týdnů do školy, než se to vyřešilo, ale byl mezi nimi i nedávno zesnulý skladatel Ptáček, který za tuto letákovou aféru trpěl až do roku 1989."
Anketa, návštěvníci přednášky 1. "Nejsem novojičínský rodák, tak se chci o gymnáziu něco dozvědět." 2. "Nejsem místní, proto se chci o gymnáziu něco dozvědět." 3. "To mě zajímá."
Pan Bělík zaznamenává události ve městě od roku 1957. Zpočátku to byl jen zvukový záznam, ale když si v devadesátých letech koupil kameru, přidal ke zvuku i obraz.
Jaroslav Bělík, místopředseda Klubu rodáků a přátel Nového Jičína: "Když se v minulosti odehrávaly nějaké významné akce, například když tady byl prezident Beneš, existoval o tom zvukový záznam, ale když jsem se o něj začal zajímat, nebyl k nalezení. Proto jsem si řekl, já budu natáčet a budu to schovávat."
Asi málo kdo si dokáže představit, jak obrovský archiv pan Bělík vlastní, ale nenechává si jej pro sebe, v současné době jej připravuje na předání Státnímu okresnímu archivu v Novém Jičíně.