Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Charita letos oslaví 15 výročí od otevření

Studénka |

V dubnu to bude už 15 let od otevření pečovatelského domu pro seniory. Charita k tomuto výročí chystá několik mnohdy už tradičních akcí nejen pro klienty, ale i pro veřejnost.

„K patnáctiletému výroční budeme mít den otevřených dveří v měsíci dubnu, potom s klienty každoročně děláme kácení máje, takovou slavnost na zahradě. V září chceme udělat i pro veřejnost konec léta s Charitou, takovou akci, kde by se mohli přijít podívat i tady do prostorů domova a chystáme se udělat nějaký venkovní program, pokud nám bude počasí přát,“ přiblížila ředitelka Charity Studénky Jarmila Pomikálková.

Senioři se několikrát týdně společně scházejí v malé kavárně, účastní se nejrůznějších společenských akcí jako jsou malé koncerty a vystoupení, nebo naposledy třeba ples.

„Dnes tady máme takový běžný den. Dvakrát týdně se senioři scházejí v takové mini kavárničce, kde si společně mohou posedět, dát si něco dobrého, pobavit se a ten den si zpříjemnit,“ vysvětlila ředitelka Charity Studénky Jarmila Pomikálková.

„Chodíme tady na různé akce, před týdnem tady byl ples. Míváme i různé zábavy,“ uvedl jeden z klientů.

„Zábavu máme, plesy, vycházky, kde co,“ řekla klientka.

O seniory je zde velmi dobře postaráno. Nejen že mají bohatý program a dostatek kulturních akcí, na výbornou si chválí i péči a bdělost zaměstnanců oni sami i jejich rodiny.

„Mají tady celou škálu aktivit, mají možnost účastnit se kaváren, mají různá společenství, mají tady terapeutické psy, opékání, grilování, harmoniky, ples, opravdu tady celá škála aktivit, které normální člověk už není sám schopen seniorovi zajistit. Já jsem velice spokojená a co je dál důležité je ta péče o samotného seniora, kromě aktivit, které jsem řekla, ale hlavně ta běžná starost, pomoc při hygieně, krmení a tak dále, to prostě taky v domácích podmínkách se to nedá zajistit,“ uvedla neteř jednoho z klientů Jana Špačinská.

Péče o seniory je náročná fyzicky i psychicky a rozhodně není pro každého. Zaměstnanci studénecké Charity svou práci dělají s láskou a seniorům se snaží dát tu nejlepší péči.

„Domov sv. Anny je malé zařízení, máme tady 18 klientů. Dovoluji si říct, že je to zařízení rodinného typu, kde se klienti mezi sebou i s pracovníky dobře znají. Snažíme se navodit takovou domácí atmosféru, aby se tady cítili jako doma, což je i naším posláním, které jsme si zvolili,“ vysvětlila Linda Fabiánová, sociální pracovnice.

„Tady se mi hodně líbí, ta spolupráce jak s personálem, tak i s vedením je moc dobrá. Ráno to probíhá tak, že začínáme od sedmi hodin, kdy je předání služby, pak doděláváme hygienu kolem klientů. Od osmi hodin jsou snídaně, tam záleží, jak to všechno probíhá, někteří potřebují pomoct se stravou. Pak jsou dopolední aktivity,“ upřesnila ošetřovatelka Věra Horváthová.

Péče o často imobilní seniory je velmi nákladná a hradit ji pomáhá jak město, tak i státní subjekty.

Nahlásit chybu


Nový Jičín je bezpečný, působí radary i mravenčí práce. Na lidi bez domova ale represe nefunguje

Bezpečnostní situace v Novém Jičíně je stabilní. Výrazný pokles přestupků zaznamenali strážníci v překračování rychlosti v dopravě. A také státní policie registruje mírné snížení kriminality ve městě.

Školáci v projektu Příběhy našich sousedů prezentovali zakladatele stanice Radiohrad

Dnes 8:13 | Těrlicko | Libor Běčák

Školáci z Těrlicka se zapojili do projektu Příběhy našich sousedů, ve kterém se mladá generace zajímá o životní osudy svých starších sousedů. Letos natáčeli rozhovor s radioamatérem a zakladatelem někdejší rozhlasové stanice Radiohrad.

Havířované vyrazili na první letošní farmářské trhy

Dnes 11:50 | Havířov | Bára Kelnerová

Ani nevlídné počasí neodradilo Havířováky od návštěvy náměstí Republiky, kde se v pátek po zimní pauze opět konaly farmářské trhy. Ty přilákaly řadu lidí, kteří si přišli nakoupit čerstvé produkty i nasát první jarní atmosféru.

Březen je ve Slezské Ostravě měsícem železničních modelářů, padesátimetrové kolejiště se naposledy představí o víkendu

Padesátimetrové modelové kolejiště, přes 25 vlakových souprav, ale i další modely si mohou ještě jednou užít návštěvníci Slezskoostravského hradu. Železniční modeláři vystavují ve Slezské Ostravě po celý březen. Naposledy se ukáží v rámci Velikonoc na hradě.

Colours budou ještě více divadelní. Novinkou bude industriální ocelová scéna

Colours of Ostrava je festival, který se stále rozvíjí a vylepšuje. Není to lehké, protože nás čeká už jeho 23. ročník. Na světové hudební hvězdy jsou už návštěvníci zvyklí a tak se pořadatelé zaměřují na doprovodný program. Letos budou například připraveny hned tři divadelní jeviště a novinkou bude i ocelová scéna.

Centrum Ostravy už potřetí spouští program Sousedství

Obyvatelé obvodu Moravská Ostrava a Přívoz mohou opět žádat o příspěvek z dotačního programu Sousedství. Lidé díky něj mohou uspořádat společnou grilovačku, sportovní turnaj nebo třeba soutěžní odpoledne pro děti. Vedení obvodu se tak již třetím rokem snaží podpořit fungující sousedské vztahy.

Nejmenší samonabíjecí pistole na světě i metrový náboj. Zbraňová amnestie v MS kraji odhalila unikáty

Dnes 13:13 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V Moravskoslezském kraji už lidé v rámci zbraňové amnestie odevzdali 150 zbraní a tisíce kusů střeliva. Mezi odevzdanými kousky se objevily i vzácné sběratelské rarity, jako je sedmicentimetrová pistole Kolibri nebo zbraň s tlumičem z konce druhé světové války. Policisté také vyjížděli také k dělostřeleckému náboji.

Zahrádkáři se v palkovickém sadu učili správný jarní ořez stromů

Dnes 9:34 | Palkovice | Libor Běčák

Zahrádkáři z Palkovic pořádali každoroční setkání se sadařem a ukázkou správného jarního ořezu ovocných stromů.

Etická komise zahájila disciplinární řízení ve fotbale, dotýká se i Opavy

Včera 14:30 | Opava | Yvona Fajtová

Českým fotbalem otřásá rozsáhlá kauza. Etická komise zahájila disciplinární řízení se 47 lidmi a kluby napříč soutěžemi. Mezi nimi figurují i jména spojená se Slezským fotbalovým klubem Opava.

Veletrh maturitních prací odhalil um a nápaditost studentů

Včera 18:51 | Bruntál | Karel Soukop

Výstava závěrečných prací maturantů se stala již oblíbenou tradicí bruntálské Střední průmyslové školy a obchodní akademie. Veletrh maturitních prací představil pestrou škálu projektů různého zaměření.

Radnice musela výrazně upravit letošní rozpočet, některé investiční akce odložila

Dnes 12:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Radnice musela přistoupit k výraznější úpravě letošního rozpočtu. Důvodů je více, například zvýšené náklady na mzdy zaměstnanců ve veřejných službách, o kterých rozhodl stát. Současně se městu vrátila další část peněz zablokovaných ve Sberbank.

Obnovená Opona ukončila v Novém Jičíně dětské divadelní ticho

Do Nového Jičína se po dlouhé pauza vrátil festival dětských divadel. Dvoudenní přehlídka Opona se konala v Beskydském divadle. Na jevišti se představila desítka souborů, které soutěžily o postup do Ostravské lokálky.

Trenér je přesvědčený, že studénecký hokej na finále měl

Včera 18:52 | Studénka | Petra Dorazilová

Hokejisté Studénky, kteří po základní části skončili v čele tabulky krajské ligy, nakonec uzavřeli sezonu před branami finále. Zastavil je Uničov, se kterým svedli pětizápasovou bitvu.

Japonská technika kokedama ve Studénce zaujala

Včera 16:43 | Studénka | Petra Dorazilová

Workshop, už s jarním nádechem, připravila organizace Sport a kultura v Dělnickém domě. Zájemci se mohli setkat s japonskou technikou pěstování hyacintů ve stylu mechových koulí.

Velikonoční jarmark začne na Škaredou středu, muzeum zve na program už tuto sobotu

Včera 13:31 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Blíží se svátky jara a s nimi i Velikonoční jarmark. Ten na náměstí potrvá tři dny, od Škaredé středy do Velkého pátku. Na poslední březnovou sobotu připravilo svůj velikonoční program také muzeum.

Nový Jičín musel “překopat” letošní rozpočet

Včera 9:50 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Novojičínská radnice musela přistoupit k výraznější úpravě letošního rozpočtu v rozsahu zhruba sto milionů korun. Důvodů je více, například zvýšené náklady na mzdy zaměstnanců ve veřejných službách, o kterých rozhodl stát.

Charita letos oslaví 15 výročí od otevření
Vydáno 28. února 2020 17:15, Studénka, Tereza Rusková
V dubnu to bude už 15 let od otevření pečovatelského domu pro seniory. Charita k tomuto výročí chystá několik mnohdy už tradičních akcí nejen pro klienty, ale i pro veřejnost.

„K patnáctiletému výroční budeme mít den otevřených dveří v měsíci dubnu, potom s klienty každoročně děláme kácení máje, takovou slavnost na zahradě. V září chceme udělat i pro veřejnost konec léta s Charitou, takovou akci, kde by se mohli přijít podívat i tady do prostorů domova a chystáme se udělat nějaký venkovní program, pokud nám bude počasí přát,“ přiblížila ředitelka Charity Studénky Jarmila Pomikálková.

Senioři se několikrát týdně společně scházejí v malé kavárně, účastní se nejrůznějších společenských akcí jako jsou malé koncerty a vystoupení, nebo naposledy třeba ples.

„Dnes tady máme takový běžný den. Dvakrát týdně se senioři scházejí v takové mini kavárničce, kde si společně mohou posedět, dát si něco dobrého, pobavit se a ten den si zpříjemnit,“ vysvětlila ředitelka Charity Studénky Jarmila Pomikálková.

„Chodíme tady na různé akce, před týdnem tady byl ples. Míváme i různé zábavy,“ uvedl jeden z klientů.

„Zábavu máme, plesy, vycházky, kde co,“ řekla klientka.

O seniory je zde velmi dobře postaráno. Nejen že mají bohatý program a dostatek kulturních akcí, na výbornou si chválí i péči a bdělost zaměstnanců oni sami i jejich rodiny.

„Mají tady celou škálu aktivit, mají možnost účastnit se kaváren, mají různá společenství, mají tady terapeutické psy, opékání, grilování, harmoniky, ples, opravdu tady celá škála aktivit, které normální člověk už není sám schopen seniorovi zajistit. Já jsem velice spokojená a co je dál důležité je ta péče o samotného seniora, kromě aktivit, které jsem řekla, ale hlavně ta běžná starost, pomoc při hygieně, krmení a tak dále, to prostě taky v domácích podmínkách se to nedá zajistit,“ uvedla neteř jednoho z klientů Jana Špačinská.

Péče o seniory je náročná fyzicky i psychicky a rozhodně není pro každého. Zaměstnanci studénecké Charity svou práci dělají s láskou a seniorům se snaží dát tu nejlepší péči.

„Domov sv. Anny je malé zařízení, máme tady 18 klientů. Dovoluji si říct, že je to zařízení rodinného typu, kde se klienti mezi sebou i s pracovníky dobře znají. Snažíme se navodit takovou domácí atmosféru, aby se tady cítili jako doma, což je i naším posláním, které jsme si zvolili,“ vysvětlila Linda Fabiánová, sociální pracovnice.

„Tady se mi hodně líbí, ta spolupráce jak s personálem, tak i s vedením je moc dobrá. Ráno to probíhá tak, že začínáme od sedmi hodin, kdy je předání služby, pak doděláváme hygienu kolem klientů. Od osmi hodin jsou snídaně, tam záleží, jak to všechno probíhá, někteří potřebují pomoct se stravou. Pak jsou dopolední aktivity,“ upřesnila ošetřovatelka Věra Horváthová.

Péče o často imobilní seniory je velmi nákladná a hradit ji pomáhá jak město, tak i státní subjekty.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/studenka/11000019290/charita-letos-oslavi-15-vyroci-od-otevreni