Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studénkou se nesly slavnostní zvuky Balkánu, Brač slaví 110 let

Studénka |

Studénka hostila mezinárodní festival Zvuky Balkánu. Ten se konal na počest jubilea zdejšího Tamburašského orchestru Brač. Unikátní hudební těleso tu funguje 110 let.

V České republice existují jen dva tamburašské soubory - v Praze a ve Studénce. Ten zdejší, Brač, hraje již 110 let a kulatiny oslavil mezinárodním festivalem Zvuky Balkánu v sále Dělnického domu. Vystoupení domácího orchestru tu podpořily soubory Tambura Batorek z Chorvatska a Gospon tamburaši ze Srbska. Následně večer pokračoval se slovenským souborem Duku Buzuki band.

Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Koncert všech tří souborů se maximálně vydařil, soubory měly úspěch a teď si to všichni užijí v další části, kdy bude vystupovat skupina ze Slovenska a bude to taková show pro všechny.”
návštěvníci akce: 
“Jsme nadšení, nás to fascinuje, chodíme pokaždé, moje dcera v orchestru hraje, opravdu jsou perfektní.”
“Bylo to vynikající, všechno, od prvního koncertu až po ten poslední. Prostě vynikající.”
Vrcholem koncertní části akce byly dvě skladby, které všechny tři soubory - český, chorvatský a srbský - zahrály dohromady - pouze po minimální krátké zkoušce.
Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Určitá malá zkouška ano, ale je tam samozřejmě kus talentu, všichni ti muzikanti jsou velmi talentovaní, takže stačí opravdu jen chvilka a jsou schopni zahrát takovou monstr skladbu všechny tři soubory najednou.”
Marcela Škarupová, Tamburašský orchestr Brač: “Pracuji v orchestru 45 let a takových hráčů je tam už opravdu jen pár, přesně čtyři muzikální hrdinové, kteří vydrželi 45 let navštěvovat soubor. Takže pro mně je to opravdu unikum, takové hrdinství, protože to musí akceptovat rodina. Jsme amatéři, ale pracujeme tvrdě.”

Ve svém hraní se i přes letité zkušenosti stále zdokonalují, sami si financují cesty na hudební kempy do Srbska, Makedonie, Chorvatska nebo Slovinska. Poměrně unikátní je na souboru Brač také to, že muzikanti stále hrají i na staré farkaš nástroje.

Marcela Škarupová, Tamburašský orchestr Brač: “Tyto nástroje na Balkáně, odkud pocházejí, tak už jsou vlastně v muzeích a u nás se ta jejich tradice udržela. Ale zhruba před 12 lety jsem se začali učit i na nový typ nástrojů, tam jsme tedy 102 let stále, dá se říci začátečníci, ale pořád se učíme.”

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Tamburaši mají ve Studénce opravdu dlouhou a bohatou historii. Nám teď v nejbližší době vystoupí v adventním čase na svém již tradičním koncertě, takže jsme rádi, že jsou součástí naší organizace věřme, že ji budou součástí nejméně dalších sto let.”
Nahlásit chybu


K tématu

Lidé zpívali koledy s tamburaši u sportovního centra

17. prosince 2025 11:20 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka se připojila k celostátní předvánoční akci Česko zpívá koledy. Lidé si je mohli zazpívat spolu s Tamburašským souborem Brač v areálu u sportovního centra.

Na zámeckých schodech zněl v podání kytary a flétny Vivaldi i Mozart

12. června 2025 15:23 | Studénka | Petra Dorazilová

Na zámeckých schodech se odehrála jedna z akcí v rámci letošního Hudebního týdne Studénky. Historický objekt byl kulisou pro koncert kytary a příčné flétny

Podjezd ve Studénce bude stát téměř 600 milionů, stavět se začne v březnu

18. ledna 2025 13:07 | Studénka | Jiří Cileček

Správa železnic vybrala zhotovitele podjezdu ve stanici Studénka. Stavební práce provedou společnosti Firesta-Fišer, rekonstrukce, stavby a IDS – Inženýrské a dopravní stavby Olomouc. Jejich nabídková cena byla přes 598,5 milionu korun. Stavět se začne v březnu.


Ostrava pokračuje v záchraně historické sýpky. Jde o jednu z nejstarších staveb ve městě

Ostrava velmi dbá na ochranu a péči o památkově chráněné a historicky cenné objekty už jen proto, že jich není mnoho. Jedním z nich je i Svinovská sýpka, kterou město odkoupilo, aby ji zachránilo před zkázou. Přípravy na její rekonstrukci jsou v plném proudu.

V Opavě začala stavba nových dílen pro Střední školu technickou. Přinesou zásadní zlepšení výuky

Dnes 11:12 | Opava | Yvona Fajtová

Střední škola technická v Opavě se dočká nových moderních dílen. Moravskoslezský kraj dnes slavnostně zahájil stavbu specializovaného zázemí pro výuku technických oborů. Projekt za více než 70 milionů korun podpoří i Evropská unie.

První letošní novojičínské děti jsou hned dvě. Pro rodiče jsou to už druhá dvojčata

Na prvního občánka Nového Jičína narozeného v místní porodnici si muselo město počkat do 8. ledna. A stálo to za to - děti přišly na svět hned dvě - dvojčata Emily a Linda. Zajímavostí je, že doma už na ně čekají dvě sestry - také dvojčata

Včerejší ledovka zranila 33 chodců. Nejvíce úrazů bylo v Ostravě

Dnes 11:27 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Včerejší ledovka potrápila všechny chodce v MS kraji. Celkem se zranilo 33 lidí. Nejvíce záchranáři vyjížděli ke zraněným v Ostravě. Nejčastěji docházelo k poranění kotníku a hlavy.

Dům umění otevřel po půlroční rekonstrukci, galerie zahájila oslavy stých narozenin

Rekonstrukce návštěvnického zázemí Domu umění v Ostravě je u konce. Galerie se tak znovu otevřela po půlroční pauze pro návštěvníky, a to hned třemi ojedinělými výstavami. Odstartovala tak sérii akcí věnovaným oslavám sta let od vzniku této významné kulturní instituce.

Víte, jak se chovat při dopravní nehodě? Policie upozorňuje na chyby

Včera 10:55 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Mnoho řidičů zapomíná na své povinnosti při dopravní nehodě. Policii volejte jen když dojde na zranění, poškodí se majetek třetí strany, omezí se provoz nebo když vznikne škoda nad 200 tisíc korun. Pokud řidič z místa nehody odjede, hrozí mu trest.

Ostravské letiště loni odbavilo přes půl milionu cestujících. Nejčastěji cestovali do Egypta

Letiště Leoše Janáčka v Ostravě zažilo rekordní rok 2025. Celkem letištěm prošlo více než půl milionu cestujících. Ti nejčastěji směřovali do Egypta, Turecka a Řecka. Letiště letos přidá na letový řád další tři destinace a posílí lety do Egypta.

Rekonstrukce parkovacího domu přinese více míst pro řidiče

Včera 15:45 | Orlová | Monika Ociepková

Obyvatelé V. etapy v Orlové se mohou těšit na více parkovacích míst.

Stonava bilancuje a chystá další rozvoj

Včera 13:01 | Stonava | Jiří Brzóska

Jaký byl rok 2025 z pohledu rozvoje obce a jaké plány má Stonava pro letošní rok? Odpovědi nejen na tyto otázky jsme hledali u starosty obce Tomáše Wawrzyka.

Oblíbený park ve Vítkovicích bude atraktivním místem k odpočinku a relaxaci

Sad Jožky Jabůrkové vznikl v centru Vítkovic už v roce 1922 a dnes nese jméno novinářky, spisovatelky a odbojářky Jožky Jabůrkové. Radnice plánuje jeho rozsáhlou revitalizaci, která má zvýšit jeho bezpečnost i atraktivitu pro návštěvníky všech generací.

Město hledá osobnosti, navrhnout je můžete i vy. Čas je do konce ledna

Dnes 11:26 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín chystá vyhlášení osobností města za rok 2025. Nominovat adepty z různých oblastí působnosti, například, kultury, sportu nebo i podnikatelské sféry, může veřejnost do konce ledna.

Fokus nabírá do kroužků, zve na bál, přespávačku a biosférické kino

Středisko volného času Fokus zve do kroužků pololetním donáborem. Volné kapacity jsou například v Deskohraní a Nerf aréně. Zároveň připravuje typické zimní akce - maškarní bál nebo přespávačku Noc a den.

Koledníci připomněli tradici a vybírali na dobrou věc, třeba na Jáchyma

Včera 11:10 | Studénka | Petra Dorazilová

Koledníci opět prošli i ulicemi Studénky a připomínali tradici Tříkrálové sbírky. Díky jejich úsilí může Charita podpořit další projekty pomáhající potřebným lidem, a především nový domov sv. Jáchyma.

Prvními občánky města jsou dvojčata Emily a Linda

Včera 10:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Na prvního občánka Nového Jičína narozeného v místní porodnici si muselo město počkat do 8. ledna. A stálo to za to - děti přišly na svět hned dvě - dvojčata Emily a Linda. Zajímavostí je, že doma už na ně čekají dvě sestry - také dvojčata

Historická chlouba Studénky se mění v opravdový zámek

Včera 7:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénka i letos pokračuje v postupné rekonstrukci zámku, aby této historické památce navrátila důstojnou podobu. Opravy probíhají po etapách s ohledem na finanční možnosti rozpočtu.

Fulnek zasíťoval dvě lokality pro rodinnou zástavbu, stavební parcely jsou připravené k prodeji

13. ledna 2026 13:00 | Fulnek | Michal Slonina

Ve Fulneku se rozšíří rodinná zástavba. Město k tomuto účelu začalo před několika lety připravovat dvě oblasti. V loňském roce bylo konečně dokončeno veškeré zasíťování a letos dojde k prodeji jednotlivých stavebních parcel. Zájemci o stavbu rodinného domu jich budou mít k dispozici přes dvacet.

Studénkou se nesly slavnostní zvuky Balkánu, Brač slaví 110 let
Vydáno 3. října 2022 12:50, Studénka, Petra Dorazilová
Studénka hostila mezinárodní festival Zvuky Balkánu. Ten se konal na počest jubilea zdejšího Tamburašského orchestru Brač. Unikátní hudební těleso tu funguje 110 let.

V České republice existují jen dva tamburašské soubory - v Praze a ve Studénce. Ten zdejší, Brač, hraje již 110 let a kulatiny oslavil mezinárodním festivalem Zvuky Balkánu v sále Dělnického domu. Vystoupení domácího orchestru tu podpořily soubory Tambura Batorek z Chorvatska a Gospon tamburaši ze Srbska. Následně večer pokračoval se slovenským souborem Duku Buzuki band.

Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Koncert všech tří souborů se maximálně vydařil, soubory měly úspěch a teď si to všichni užijí v další části, kdy bude vystupovat skupina ze Slovenska a bude to taková show pro všechny.”
návštěvníci akce: 
“Jsme nadšení, nás to fascinuje, chodíme pokaždé, moje dcera v orchestru hraje, opravdu jsou perfektní.”
“Bylo to vynikající, všechno, od prvního koncertu až po ten poslední. Prostě vynikající.”
Vrcholem koncertní části akce byly dvě skladby, které všechny tři soubory - český, chorvatský a srbský - zahrály dohromady - pouze po minimální krátké zkoušce.
Pavel Hanzelka, moderátor a organizátor festivalu: “Určitá malá zkouška ano, ale je tam samozřejmě kus talentu, všichni ti muzikanti jsou velmi talentovaní, takže stačí opravdu jen chvilka a jsou schopni zahrát takovou monstr skladbu všechny tři soubory najednou.”
Marcela Škarupová, Tamburašský orchestr Brač: “Pracuji v orchestru 45 let a takových hráčů je tam už opravdu jen pár, přesně čtyři muzikální hrdinové, kteří vydrželi 45 let navštěvovat soubor. Takže pro mně je to opravdu unikum, takové hrdinství, protože to musí akceptovat rodina. Jsme amatéři, ale pracujeme tvrdě.”

Ve svém hraní se i přes letité zkušenosti stále zdokonalují, sami si financují cesty na hudební kempy do Srbska, Makedonie, Chorvatska nebo Slovinska. Poměrně unikátní je na souboru Brač také to, že muzikanti stále hrají i na staré farkaš nástroje.

Marcela Škarupová, Tamburašský orchestr Brač: “Tyto nástroje na Balkáně, odkud pocházejí, tak už jsou vlastně v muzeích a u nás se ta jejich tradice udržela. Ale zhruba před 12 lety jsem se začali učit i na nový typ nástrojů, tam jsme tedy 102 let stále, dá se říci začátečníci, ale pořád se učíme.”

Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: “Tamburaši mají ve Studénce opravdu dlouhou a bohatou historii. Nám teď v nejbližší době vystoupí v adventním čase na svém již tradičním koncertě, takže jsme rádi, že jsou součástí naší organizace věřme, že ji budou součástí nejméně dalších sto let.”
Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/studenka/11000033643/studenkou-se-nesly-slavnostni-zvuky-balkanu-brac-slavi-110-let