Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Studénečtí výtvarníci se opět představují, knihovna vystavuje ytongy a olejomalby

Studénka |

V knihovně pokračuje projekt s názvem Studénečtí výtvarníci se představují. Dává místním umělcům prostor ukázat veřejnosti své práce. Teď od ledna jsou zde k vidění olejomalby a ytongové sochy.

Žáci hudební školy Musicale se v knihovně postarali o zahájení vernisáže místní výtvarnice Marcely Kudlové Hoňkové. Stěny studovny obklopily její olejomalby a mezi nimi jakoby postávají sochy z ytongu.

Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Na těch olejomalbách se vyskytují, domy, stromy, je to vesměs krajina. Možná, že i ty tváře, ty lidi tam sem tam mám, ale ten ytong, tam potřebuji vytesávat ty obličeje, ty hlavy. A tady se mi to líbilo s tou instalací, že jsou to bytosti, jsou to lidi ve městě.”

Specialitou tvorby Marcely Kudlové Hoňkové je, že pod jejími díly se neobjevují žádné štítky s názvy.

Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Je to lepší, protože si každý opravdu před tím obrazem představí nějaký svůj pocit. Může si sám představit, co tím chtěl ten výtvarník říct, proč je tam třeba ta daná symbolik, a nutí to přemýšlet. Kdežto, když tam bude nějaký nápis, třeba město, tak dobře, je to město.”

Výstava Marcely Kudlové Hoňkové se ovšem tady v knihovně nekoná jen tak náhodou, je součástí novodobého projektu s názvem Studénečtí výtvarníci se představují

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Tady ve studovně v knihovně se vždycky konaly výstavy a mě v loňském roce napadlo, když jsem viděla paní učitelku Marcelu Kudlovou Hoňkovou, jak chodí s dětmi na zámeckou zahradu malovat, že bychom představili komplexně všechny studénecké výtvarníky. A zjišťuji, že těch výtvarníků je tady hodně. A nemyslím jen profesionální výtvarníky, ale ty, kteří se tomu věnují pro svou zálibu.”

Už loni na podzim se tu konala i výstava žáků Základní školy Františka kardinála Tomáška. Teď tu tedy vystavuje jejich učitelka. Tři obrazy této autorky, které visí v přízemí, tu konce zůstanou zapůjčeny na delší dobu.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Paní Kudlová nám tyto obrazy zapůjčila, já doufám, že na dobu neurčitou, protože interiér knihovny krásně zútulňují a zpříjemňují. Ještě bych připomněla, že v knihovně je více děl, které paní Kudlová zajišťuje, na schodišti visí artefakty, které jsou vyrobeny ze starých knížek.”

Olejomalby a sochy budou v knihovně k vidění do konce února, na ně naváže výstava Renaty Mojžíšové, následovat bude prezentace fotografií Rudolfa Stančíka a pak žáků výtvarného oboru základní umělecké školy.

Nahlásit chybu


K tématu

Malířka Studéňákům zprostředkovala díla starých barokních mistrů

23. dubna 2026 9:09 | Studénka | Petra Dorazilová

Současná výstava obrazů v knihovně na sídlišti zprostředkovává Studéňákům návštěvu předních evropských galerií. Visí tu například Dívka s perlou nebo portrét Chudý chlapec. Díla starých mistrů vytvořila místní autorka.

Knihovna zve na výstavu snímků sakrálních staveb, autoři je pořídili v několika zemích Evropy

27. ledna 2026 9:02 | Studénka | Petra Dorazilová

Knihovna na sídlišti připravila výstavu fotografií sakrálních staveb. Autoři snímků jsou tři a pořídili je v České republice, a také třeba v Rumunsku, Rusku a na Ukrajině.

V Galerii Dukla vystavuje kolektiv Omlouvámesepardón. Díla jsou k vidění do 16. listopadu

2. října 2025 17:37 | Ostrava-Poruba | Jana Lipowská

V porubské Galerii Dukla se otevřela nová, hravá a trochu tajemná výstava výtvarného kolektivu Omlouvámesepardón. Její název „Těšilx sem se sem“ je výstižný – členové skupiny se do Ostravy těšili a návštěvníkům nabízejí netradiční zážitek.


Neukáznění lidé krmili mandrily v Zoo Ostrava. Špatné krmivo může zvířata zabít

Včera 16:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezabíjejte naše zvířata! To je důrazný apel Zoo Ostrava na neukázněné návštěvníky, kteří navzdory přísnému zákazu krmí zvířata vlastní potravou. Poslední případ eviduje zoo u mandrilů, kam skupina lidí házela krmení a ignorovala upozornění ostatních návštěvníků. Ještě jim za to vulgárně nadávala.

Ostravskem po čtyři dny projížděly nablýskané mercedesy, finále bylo pod pecemi

Včera 10:00 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Majitelé a příznivci vozů Mercedes-Benz se sjeli do Ostravy na čtyřdenní setkání spojené s vyjížďkami po okolí. Historické i současné vozy mohli lidé vidět například na Landeku, v Těrlicku nebo v Dolní oblasti Vítkovic.

Alkohol a drogy navedly řidiče do příkopu a následného kotrmelce. Naštěstí nikoho nezabil

Včera 13:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Řízení pod vlivem alkoholu a drog se vymstilo muži, který poblíž Těrlické přehrady nezvládl řízení a své auto převrátil na střechu.

Motorkář se srazil s osobním autem v centru Havířova, stroj vyletěl ze silnice na chodník

Včera 9:45, vydáno 8. srpna 2026 17:51 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Podle svědků jel velkou rychlostí centrem Havířova. Do cesty mu ale vjelo odbočující auto a následovala srážka. Motorka vylétla ze silnice, prorazila zábradlí a stroj skončil na chodníku. Motorkář utrpěl velmi vážná zranění a byl letecky přepraven do nemocnice.

Před promítáním letního kina v Návsí zahrála kapela Blaf

Včera 12:00 | Návsí | Libor Běčák

Stalo se už tradicí, že promítání letního kina v Návsí předchází hudební program. Tentokrát zahrála skupina Blaf.

V Palkovicích válí s humornými videi, na dožínky jede Petr Kotvald na kombajnu

8. srpna 2026 9:16 | Palkovice | Libor Běčák

Hajný Horyna a malý Pavlík s jointem marihuany, dvojice kosmonautů Elon Kula a Neil Baca na cestě ke kolonizaci Marsu, král a šašek a mnoho dalších postav už při propagaci Palkovic ztvárnili starosta Radim Bača a místostarosta David Kula.

Senior akademie v Opavě zahájila další běh. Zájem seniorů byl obrovský

8. srpna 2026 10:28 | Opava | Yvona Fajtová

V Obecním domě v Opavě odstartoval další běh Senior akademie. Šedesát účastníků čeká až do konce října celkem třináct setkání plných odborných přednášek i poznávání města. Na závěr převezmou úspěšní absolventi certifikáty o absolvování studia a drobné dárky.

Havířov řeší parkování v ulicích Haškova a M. Majerové, místní sepsali petici

7. srpna 2026 11:56 | Havířov | Bára Kelnerová

Havířov stále bojuje s nedostatkem parkovacích míst. Radnice ale nemůže dovoli, aby lidé nechávali stát auta v jednosměrných ulicích, kde nezbývá místo pro průjezd IZS. Situace se teď řeší v jednom vnitrobloku, kde se někteří obyvatelé rozhodli sepsat petici.

Frýdek-Místek pokračuje v instalaci fotovoltaických elektráren

7. srpna 2026 15:43 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek se snaží využívat plochy na střechách svých objektů pro výstavbu fotovoltaických elektráren. Tentokrát přišla řada na 11. Základní školu ve Frýdku.

Horní Suchá uctila památku obětí Životické tragédie u muralu

7. srpna 2026 10:24 | Horní Suchá | Bára Kelnerová

Horní Suchá si připomněla 82. výročí Životické tragédie. Zástupci obce uctili památku šesti místních obětí a zároveň ocenili spolek Životice Sobě za zpřístupnění informací o tragédii prostřednictvím QR kódů u památníků.

Akrobaté na náměstí vykouzlili příběh zrození vesmíru

Včera 7:55 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Kulturní léto nabízí v Novém Jičíně akce různých žánrů a zaměření. Zájmu veřejnosti se například těšilo představení akrobatického uskupení V.O.S.A. Odehrálo se na Masarykově náměstí v kulisách obřích vesmírných objektů.

Akce byla o důležitosti festovních vazeb v rodinách

8. srpna 2026 10:48 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nezisková organizace Bunkr pořádala v Novém Jičíně Rodina FEST. Připraven byl program plný pohybu, her a především společných zážitků pro děti a dospělé.

Stavba kašny na náměstí se komplikuje, firma v červnu převzala staveniště, ale nepracuje

7. srpna 2026 14:43 | Studénka | Petra Dorazilová

Na náměstí Republiky má stát nová kašna. Ta současná je za hranicí životnosti a nefunguje. Výměna vodního prvku měla začít na konci června, nicméně zhotovitel dosud práce nezahájil.

A přece se točí! Na bíloveckých Nových Dvorech se po 84 letech roztočily lopatky historického mlýna

7. srpna 2026 13:00 | Bílovec | Michal Slonina

A přece se točí! Po 84 letech se na bíloveckých Nových Dvorech znovu roztočily lopatky historického větrného mlýna z 19. století. Kvůli nepříznivému větru je ale museli rozpohybovat dobrovolníci.

Město osvěžují kropení ulic i častější zalévání záhonů

7. srpna 2026 10:28 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Technické služby se snaží v úmorných vedrech osvěžit lidem klima ve městě. Několikrát denně projíždí ulice nejvíce vyhřátého centra kropicí vůz. Zvýšila se také intenzita zálivky květinových záhonů.

Studénka čeká na stavbu nové kašny, práce ani po šesti týdnech nezačaly

7. srpna 2026 7:50 | Studénka | Petra Dorazilová

Na náměstí Republiky ve Studénce má stát nová kašna. Ta současná je za hranicí životnosti a nefunguje. Výměna vodního prvku měla začít na konci června, nicméně zhotovitel dosud práce nezahájil.

Studénečtí výtvarníci se opět představují, knihovna vystavuje ytongy a olejomalby
Vydáno 12. ledna 2024 9:00, Studénka, Petra Dorazilová
V knihovně pokračuje projekt s názvem Studénečtí výtvarníci se představují. Dává místním umělcům prostor ukázat veřejnosti své práce. Teď od ledna jsou zde k vidění olejomalby a ytongové sochy.

Žáci hudební školy Musicale se v knihovně postarali o zahájení vernisáže místní výtvarnice Marcely Kudlové Hoňkové. Stěny studovny obklopily její olejomalby a mezi nimi jakoby postávají sochy z ytongu.

Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Na těch olejomalbách se vyskytují, domy, stromy, je to vesměs krajina. Možná, že i ty tváře, ty lidi tam sem tam mám, ale ten ytong, tam potřebuji vytesávat ty obličeje, ty hlavy. A tady se mi to líbilo s tou instalací, že jsou to bytosti, jsou to lidi ve městě.”

Specialitou tvorby Marcely Kudlové Hoňkové je, že pod jejími díly se neobjevují žádné štítky s názvy.

Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Je to lepší, protože si každý opravdu před tím obrazem představí nějaký svůj pocit. Může si sám představit, co tím chtěl ten výtvarník říct, proč je tam třeba ta daná symbolik, a nutí to přemýšlet. Kdežto, když tam bude nějaký nápis, třeba město, tak dobře, je to město.”

Výstava Marcely Kudlové Hoňkové se ovšem tady v knihovně nekoná jen tak náhodou, je součástí novodobého projektu s názvem Studénečtí výtvarníci se představují

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Tady ve studovně v knihovně se vždycky konaly výstavy a mě v loňském roce napadlo, když jsem viděla paní učitelku Marcelu Kudlovou Hoňkovou, jak chodí s dětmi na zámeckou zahradu malovat, že bychom představili komplexně všechny studénecké výtvarníky. A zjišťuji, že těch výtvarníků je tady hodně. A nemyslím jen profesionální výtvarníky, ale ty, kteří se tomu věnují pro svou zálibu.”

Už loni na podzim se tu konala i výstava žáků Základní školy Františka kardinála Tomáška. Teď tu tedy vystavuje jejich učitelka. Tři obrazy této autorky, které visí v přízemí, tu konce zůstanou zapůjčeny na delší dobu.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Paní Kudlová nám tyto obrazy zapůjčila, já doufám, že na dobu neurčitou, protože interiér knihovny krásně zútulňují a zpříjemňují. Ještě bych připomněla, že v knihovně je více děl, které paní Kudlová zajišťuje, na schodišti visí artefakty, které jsou vyrobeny ze starých knížek.”

Olejomalby a sochy budou v knihovně k vidění do konce února, na ně naváže výstava Renaty Mojžíšové, následovat bude prezentace fotografií Rudolfa Stančíka a pak žáků výtvarného oboru základní umělecké školy.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/studenka/11000040996/studenecti-vytvarnici-se-opet-predstavuji-knihovna-vystavuje-ytongy-a-olejomalby