Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Knihovna ve Studénce díky dotaci zvelebí své vybavení

Studénka |

Studénecká knihovna uspěla v žádosti o dotaci z projektu Místní akční skupiny Regionu Poodří. Za získané peníze může zvelebit své prostory. Investuje třeba do nových regálů, které postupně obnovuje téměř patnáct let.

Městská knihovna ve Studénce je rozložena do dvou prostor, na sídlišti a v zámku. Do obou průběžné investuje i radnice, ovšem teď se knihovně podařilo získat finance i z jiných zdrojů, z projektu IROP Místní akční skupiny Regionu Poodří.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “V loňském roce jsme ve spolupráci s městem podali žádost o dotaci a v té dotaci jsme uspěli. Získali jsme necelých 400 tisíc korun, které přijdou na zvelebení jak knihovny na sídlišti, tak i knihovny na zámku.”

Na obou pracovištích přibydou nové regály na knihy. Ty staré jsou například ještě v dětském oddělení v zámku, knihovna je postupně za nové bílé s ozdobnými prolisy vyměňuje asi patnáct let.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Protože regály v obou knihovnách jsou vyráběny a nakupovány postupně během několika let, jelikož se jedná se o velkou finanční investici, a budeme tedy rádi, když konečně v letošním roce bude všechno hotovo. Jinak budeme nově vybavovat i přednáškovou místnost, to znamená dataprojektor, plátno, eventuálně pořídíme kamerový systém, který by měl sloužit k větší bezpečnosti nejen čtenářů, ale i k ochraně knihovního fondu. Do přednáškové místnosti budou zakoupeny nové židle, koberce a podsedáky pro děti, aby to měly pohodlnější komfortnější.”

Vše musí být realizováno do listopadu. Samotná dotace tedy činí 375 tisíc korun, dalších necelých 20 tisíc korun je spoluúčast města.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Každoročně nám roste i počet registrovaných čtenářů, kteří tuto službu využívají, a my samozřejmě vnímáme, že je nutné postupně modernizovat ty vnitřní prostory obou knihoven. Zároveň ale sáhnout i na bezpečnost a modernizaci těchto prostor tak, ať je ten komfort pro ty návštěvníky co nejvyšší.”
Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Díky dotaci bude i lépe vybaveno zázemí knihovny, koupíme i kávovar a budeme moci třeba během seniorského klubu podávat i kvalitní kávu.”

Knihovna je místem, kde se schází nejen seniorský klub, ale také účastníci univerzity třetího věku, pořádá výstavy, přednášky a vzdělávací aktivity pro děti.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Je velmi dobře, že se pracovnicím knihovny daří organizovat přednášky, zároveň je to i místo, kde se už si lidé nepůjčují jen knihy, ale je tam i možnost té elektronické verze, možnost stažení e-audioknih, takže se snažíme jít s tou dobou i s ohledem na zasazení do 21. století.”

Součástí zisku dotace byla i podmínka zpřístupnit knihovnu bezbariérově, zakoupen tak bude pro pobočku v zámku i schodolez pro imobilní občany. Knihovna na sídlišti je přístupná bez překážek.

Nahlásit chybu


K tématu

Díky dotaci budou knihy ve Studénce v nových regálech

14. května 2025 11:46 | Studénka | Petra Dorazilová

Studénecká knihovna uspěla v žádosti o dotaci z projektu Místní akční skupiny Regionu Poodří. Za získané peníze může zvelebit své prostory. Investuje třeba do nových regálů, které obnovuje už několik let.

Obřadní síň na zámku bude mít i nová stylová okna

31. ledna 2025 9:00 | Studénka | Petra Dorazilová

Do původní historické podoby se vrací část studéneckého zámku, která slouží jako obřadní síň. Díky další získané dotaci se práce, které tu od léta probíhají, mohou rozšířit. Místnost bude mít restaurována i okna.

Z další dotace dostane studénecký zámek i některá nová okna

29. ledna 2025 7:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Do původní historické podoby se vrací část studéneckého zámku, která slouží jako obřadní síň. Díky další dotaci ve výši jeden milion korun se práce, které tu od léta probíhají, mohou rozšířit. Restaurována budou i okna.


Opava učí řidiče pracovat s novými parkovacími automaty a vyhnout se tak pokutám

Včera 22:47 | Opava | Yvona Fajtová

V Opavě proběhl seminář o parkování ve městě. To se změnilo se zavedením modrých parkovacích zón a nových parkovacích automatů.

Žena, kterou srazilo auto v Ostravě na Mariánskohorské, zemřela

Včera 16:55 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šla v odstavném pruhu v protisměru a srazilo ji auto. Do nemocnice ji odvezli v kritickém stavu. Později ale přišla zpráva, že 61letá žena bohužel zemřela. Případ si převzali kriminalisté.

Ve Frýdku-Místku je vystaveno 350 betlémů z celého světa

Včera 15:10 | Frýdek-Místek | Libor Běčák

Zhruba 350 betlémů z celého světa je vystaveno v Základní škole v ulici Československé armády ve Frýdku-Místku. Betlémy jsou vyrobené z nejrůznějších materiálů a některé jsou tak malé, že je k jejich prohlédnutí nutné použít lupu.

Opavská ZŠ Edvarda Beneše má po povodních nové moderní tělocvičny

Včera 21:05 | Opava | Yvona Fajtová

Základní škola Edvarda Beneše se pyšní moderními tělocvičnami. Ty prošly rozsáhlou rekonstrukcí po loňských povodních.

Ostravské letiště překonalo hranici půl milionu odbavených cestujících

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Letiště Leoše Janáčka Ostrava letos poprvé ve své historii odbavilo více než půl milionu cestujících. Významný milník potvrzuje rostoucí zájem o regionální letiště a širší nabídku pravidelných i charterových letů.


OKD uctilo památku třinácti obětí neštěstí na dole ČSM z roku 2018

Včera 14:16 | Stonava | Jiří Cileček

Ve Stonavě se uskutečnil pietní akt na památku třinácti horníků, kteří zahynuli při výbuchu metanu na Dole ČSM v prosinci roku 2018. Zástupci společnosti OKD spolu s hosty uctili památku jedné z nejtragičtějších událostí v historii tuzemského hornictví.

Těšínské divadlo je otevřeno po rozsáhlé rekonstrukci, vyšla na téměř 140 milionů korun

19. prosince 2025 14:15 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Rekonstrukce Těšínského divadla přinesla moderní technické zázemí, nové prostory pro diváky i umělce a zároveň vzniklo úplně nové Divadelní a kulturní centrum. To má rozšířit nabídku kulturního vyžití v Českém Těšíně.

V sídle CKV v centru Ostravy vyrostla Betlémská Jurta bratří Formanů

19. prosince 2025 11:30 | Ostrava-Centrum | Andrea Holeszová

Prostory Vily Hanse Ulricha na Sokolské třídě v Ostravě se proměnily ve výjimečné místo plné vánoční atmosféry, poezie a klidu. Divadlo bratří Formanů a jejich přátel představilo v Centru kultury a vzdělávání interaktivní expozici Betlémská jurta.

Domov Korýtko bude nejmodernějším zařízením pro seniory v Ostravě

19. prosince 2025 17:26 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Rozsáhlá rekonstrukce a přístavba Domova Korýtko v Ostravě se blíží k závěru. Stavba se kvůli technickým komplikacím protáhla o dva roky a výrazně prodražila. Hotová by ale měla být v únoru. Konečná kapacita bude 254 klientů.

Radnice potěšila osamělé seniory vánočním obědem

19. prosince 2025 11:26 | Havířov | Bára Kelnerová

Ve městě žije řada osamělých seniorů, kteří ale mají rádi společnost. Právě pro ně radnice každoročně pořádá společný vánoční oběd. Příjemné setkání potěšilo všechny zúčastněné.

Partnerská města mohli lidé na adventním jarmarku i ochutnat

Včera 14:30 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Adventní jarmark byl příležitostí také pro prezentaci zahraničních partnerských měst Nového Jičína. Po dva dny tu mohli lidé ve stánku města nakoupit jejich typické lokální produkty a výrobky.

Programové dotace cílí i na stomatology

19. prosince 2025 9:02 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Město rozdělí v příštím roce mezi spolky, organizace i jednotlivce více než 32 milionů korun. Tyto peníze jsou v rámci programových dotací určeny například na podporu sportu, kultury, volnočasovou nebo sociální oblast.

Škola vánoční výstavou oslavila i čtyřicáté výročí vzniku

18. prosince 2025 12:06 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Den otevřených dveří spojený s vánoční výstavou připomněl kulaté výročí založení Praktické školy a odborného učiliště. Dětem se speciálními vzdělávacími potřebami se věnuje čtyřicet let.

Krabice od bot ze Studénky potěší i v dětském domově Novém Jičíně

18. prosince 2025 8:40 | Studénka | Petra Dorazilová

Akce Krabice od bot, kterou pořádalo rodinné centrum ve Studénce, přinese radost více než stovce dětí. Díky štědrosti dárců se podařilo předat vánoční balíčky i v dětském domově v Novém Jičíně.

Nový Jičín vylepšil podporu zubařů a domácích čističek

18. prosince 2025 8:15 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

Nový Jičín rozdělí v příštím roce v programových dotacích více než 32 milionů korun. Novinkou je stipendium pro stomatology a navýšení peněz na domovní čističky odpadních vod.

Knihovna ve Studénce díky dotaci zvelebí své vybavení
Vydáno 21. května 2025 12:10, Studénka, Petra Dorazilová
Studénecká knihovna uspěla v žádosti o dotaci z projektu Místní akční skupiny Regionu Poodří. Za získané peníze může zvelebit své prostory. Investuje třeba do nových regálů, které postupně obnovuje téměř patnáct let.

Městská knihovna ve Studénce je rozložena do dvou prostor, na sídlišti a v zámku. Do obou průběžné investuje i radnice, ovšem teď se knihovně podařilo získat finance i z jiných zdrojů, z projektu IROP Místní akční skupiny Regionu Poodří.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “V loňském roce jsme ve spolupráci s městem podali žádost o dotaci a v té dotaci jsme uspěli. Získali jsme necelých 400 tisíc korun, které přijdou na zvelebení jak knihovny na sídlišti, tak i knihovny na zámku.”

Na obou pracovištích přibydou nové regály na knihy. Ty staré jsou například ještě v dětském oddělení v zámku, knihovna je postupně za nové bílé s ozdobnými prolisy vyměňuje asi patnáct let.

Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Protože regály v obou knihovnách jsou vyráběny a nakupovány postupně během několika let, jelikož se jedná se o velkou finanční investici, a budeme tedy rádi, když konečně v letošním roce bude všechno hotovo. Jinak budeme nově vybavovat i přednáškovou místnost, to znamená dataprojektor, plátno, eventuálně pořídíme kamerový systém, který by měl sloužit k větší bezpečnosti nejen čtenářů, ale i k ochraně knihovního fondu. Do přednáškové místnosti budou zakoupeny nové židle, koberce a podsedáky pro děti, aby to měly pohodlnější komfortnější.”

Vše musí být realizováno do listopadu. Samotná dotace tedy činí 375 tisíc korun, dalších necelých 20 tisíc korun je spoluúčast města.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Každoročně nám roste i počet registrovaných čtenářů, kteří tuto službu využívají, a my samozřejmě vnímáme, že je nutné postupně modernizovat ty vnitřní prostory obou knihoven. Zároveň ale sáhnout i na bezpečnost a modernizaci těchto prostor tak, ať je ten komfort pro ty návštěvníky co nejvyšší.”
Dagmar Válková, vedoucí knihovny: “Díky dotaci bude i lépe vybaveno zázemí knihovny, koupíme i kávovar a budeme moci třeba během seniorského klubu podávat i kvalitní kávu.”

Knihovna je místem, kde se schází nejen seniorský klub, ale také účastníci univerzity třetího věku, pořádá výstavy, přednášky a vzdělávací aktivity pro děti.

Libor Slavík (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), starosta Studénky: “Je velmi dobře, že se pracovnicím knihovny daří organizovat přednášky, zároveň je to i místo, kde se už si lidé nepůjčují jen knihy, ale je tam i možnost té elektronické verze, možnost stažení e-audioknih, takže se snažíme jít s tou dobou i s ohledem na zasazení do 21. století.”

Součástí zisku dotace byla i podmínka zpřístupnit knihovnu bezbariérově, zakoupen tak bude pro pobočku v zámku i schodolez pro imobilní občany. Knihovna na sídlišti je přístupná bez překážek.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/studenka/11000048825/knihovna-ve-studence-diky-dotaci-zvelebi-sve-vybaveni