Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poslední část Starého zámku bude do října pod novou střechou

Studénka |

Starý zámek bude mít do konce října kompletní novou střechu. Město ji postupnými kroky opravuje už několik let. Do budoucna počítá s rekonstrukcí celého památkově chráněného objektu.

Areál Starého zámku je od roku 1999 kulturní památkou, jeho historie, jako původně renesanční stavby, sahá do 16. století.

Budova Starého zámku je dnes rozdělena na tři objekty se samostatnými čísly popisnými. Dva vlastní město Studénka a v jednom sídlí regionální kancelář Agentury ochrany přírody a krajiny.

A právě střechu svých dvou objektů začala radnice postupně opravovat před 11 lety. První práce proběhly na středové nejvyšší částí zámku. Pak pokračovaly na zadní budově a letos je uzavírá poslední fáze.

Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Byly zahájeny finální práce na čtvrté etapě opravy střechy Starého zámku, kdy jsme přistoupili k tomu, že v letošním roce provedeme už finální dokončení, včetně čelní strany, kde by měl být takový vikýřek.”
Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Proběhne zase výměna všech poškozených tesařských prvků a výměna střešní krytiny. Tím, že se jedná o kulturní památku, je to pod dozorem Národního památkového ústavu a státní památkové peče, tak se snažíme zachovat co největší množství těch původních prvků a měnit vlastně jenom to, co je opravdu poškozeno. Všechny ty staré věci, ty se zasanují, aby nešlo k dalšímu šíření jak dřevokazných hub, tak k poškození toho krovu.”

Jak je v detailech vidět, zhotovitelská firma původní, byť poškozené trámy tedy neodstraňuje celé, ale vyřezává jen jejich nejhorší části.

    Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Co se týče té nové krytiny, ty mansardy budou opět tvořeny břidlicí, šikmá část bude tvořena měděným falcovaným plechem, dojde k obnovení i dvou komínových těles, které budou obnoveny do původního vzhledu. A na štítové zdi, která je dřevěná, tak se objevil ještě původní otisk a z archivu jsme dohledávali, co tam původně bylo. A bylo dohledáno, že tam byla stříška, zakrytí nějakého vchodu původního, tak to ještě bude obnoveno do původního vzhledu a ta stříška tam bude opětovně domontována.”
    Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Celá akce by měla skončit 31. října letošního roku a město Studénka vynaloží 4 miliony 643 tisíc korun na samotnou realizaci. Žádali jsme o dotaci jak Ministerstvo kultury, tak Moravskoslezský kraj. Zatím se nám podařilo získat dotaci pouze z Ministerstva kultury a to ve výši 300 tisíc korun.”

    Právě možnosti, jak získat dotace, jsou i důvodem rozfázování rekonstrukčních prací. Město investovalo do opravy střechy, tedy bez započítání poslední etapy, zhruba devět a půl milionu korun, dotace z ministerstva dosud činily 1 550 000 korun.

    Do budoucna pak radnice počítá s kompletní renovací celého objektu.

    Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “V tuto chvíli je jediný záměr v tom smyslu, že bychom chtěli po rekonstrukci přestěhovat do těchto prostor muzeum, zušku a knihovnu.”

    Takzvaný Nový zámek, který nyní nejvíce plní především Vagonářské muzeum, by tedy zůstaly čistě jako historický prohlídkový objekt pro kulturní a společenské události.




    Nahlásit chybu


    K tématu

    Oprava střechy Starého zámku ve Studénce po létech končí

    18. září 2025 8:28 | Studénka | Petra Dorazilová

    Starý zámek ve Studénce bude mít do konce října kompletní novou střechu. Město ji postupnými kroky opravuje už několik let. Do budoucna počítá s rekonstrukcí celého památkově chráněného objektu.

    V darované budově mění Studénka topení, vše za chodu podnikatelských provozoven

    6. června 2025 7:55 | Studénka | Petra Dorazilová

    Problémy s topením, které během zimy nastaly v budově bývalého internátu ve Studénce, teď řeší radnice rekonstrukcí topného systému. V objektu je zhruba třicet nájemních prostor. Práce probíhají za provozu.

    Budova s prostory k podnikání bude mít nové topení, práce probíhají s minimálním omezením provozu

    6. června 2025 8:20 | Studénka | Petra Dorazilová

    Problémy s topením, které během zimy nastaly v budově bývalého internátu, teď řeší radnice rekonstrukcí topného systému. V objektu je zhruba třicet nájemních prostor. Práce probíhají za provozu.


    Čerpali podporu určenou pro ukrajinské uprchlíky. Cizinci podvodem získali 2,8 milionu korun

    Dnes 10:37 | Celý MS kraj | Anna Břenková

    Za dávky získali 2,8 milionu korun. Přitom na ně neměli nárok. Dva cizinci využili údaje několika ukrajinských žen a pobírali na ně příspěvek na bydlení. Společně se svými partnerkami peníze utráceli za dovolené a nákupy. Kriminalisté obvinili muže i jejich přítelkyně z trestného činu.

    Městská policie učí seniory rozpoznávat online podvody

    Včera 16:55 | Havířov | Bára Kelnerová

    Podvodníci stále hledají nové způsoby, jak se dostat k penězům důvěřivých lidí. Havířovská městská policie proto uspořádala sérii preventivních workshopů, které mají starší občany naučit, jak podvod rozpoznat.

    Pracoval na střeše a spadl z výšky sedmi metrů. Muž krvácel z hlavy a vážně si poranil nohu

    Dnes 9:15 | Čeladná | Anna Břenková

    Spadl z výšky okolo sedmi metrů při práci na střeše. Muž utrpěl krvácející zranění hlavy a vážně si zranil nohu. Byl letecky transportován do ostravské Fakultní nemocnice.

    Ostrava bude příští rok hospodařit s částkou téměř 16 miliard korun

    Včera 14:24 | Ostrava-město | Jiří Cileček

    Ostrava má rozpočet na příští rok. Hospodařit bude s částkou téměř 16 miliard korun. Jde o jeden z nejvyšších rozpočtů v historii města. Přibližně třetina všech peněz půjde na investice. Od koncertního sálu přes projekt Nových Bazalů, ale i výstavbu nových bytů.

    Několikrát okradl seniorku a její dceru na vozíku, pak obě ženy násilně napadl

    Včera 11:45 | Ostrava-město | Anna Břenková

    Muž zneužil důvěry ženy na vozíku a hrál si na jejího přítele. Přitom z bytu, kde žila se svou starší matkou, kradl peníze. Pak zorganizoval další akci – jeho komplic se vydával za policistu a z bytu společně s další ženou vzali cennosti. Zločinec se ještě vrátil, opět kradl a obě ženy násilně napadl. Kriminalisté v Ostravě obvinili tři osoby. Hlavnímu pachateli hrozí až deset let.

    Nový rondel s autobusovým terminálem už je průjezdný

    Včera 13:16 | Rychvald | Libor Běčák

    Problémovou křižovatku mezi Rychvaldem, Bohumínem a Dolní Lutyní nahradil kruhový objezd. Ten vyřešil nejen klasické křížení silnic, ale především autobusové zastávky. Ty byly totiž původně přímo v křižovatce, což nebylo příliš bezpečné.

    Bývalý pacient přišel poděkovat posádce, která mu zachránila život

    Včera 10:46 | Havířov | Anna Břenková

    Práce záchranářů má velký smysl. Každý den bojují o životy lidí. V Havířově se setkali s mužem, který je toho důkazem. V červnu ho postihla mozková mrtvice. Díky okamžité pomoci posádky přežil a přišel osobně poděkovat na jejich základnu.

    Zapojte se do soutěže o nejlepší sváteční vánočku

    Včera 7:40 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

    Vánoce se hlásí o slovo a k nim neodmyslitelně patří i jedna z nejoblíbenějších tradic – pečení vánočky. A upéct opravdu chutnou vláčnou sváteční dobrotu není jen tak. Město Frýdek-Místek spouští již pátý ročník tradiční soutěže O nejlepší sváteční vánočku.

    Na ostravském magistrátu se setkali dárci krve. Oceněni byli za 40 a 80 odběrů

    Včera 13:40 | Ostrava-město | Tomáš Kořistka

    Darování krve je nenahraditelným pilířem zdravotnictví. Díky lidem, kteří to dobrovolně a pravidelně podstupují, jsou denně zachraňovány lidské životy. Na ostravský magistrát si vedení města a Červeného kříže pozvalo dvě stovky dárců, aby je ocenilo za jejich nezištnou pomoc.

    Nový Jičín přejmenuje autobusové zastávky

    Včera 9:09 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    14. prosince vstoupí v platnost upravené jízdní řády městských autobusů v Novém Jičíně. Velké novinky nepřinesou, zato se změní názvy některých zastávek. Jedno úplně nové nástupní místo přibude v ulici Svatopluka Čecha.

    Přibyly další kontejnery ukryté pod zemí

    Dnes 13:00 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Ve městě přibyly další stanoviště s polopodzemními kontejnery. Místa jsou esteticky vzhlednější a nádoby pojmou větší objem odpadu.

    Výstava zachycuje náladu adventu, Vánoc a Silvestra

    Dnes 12:23 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    “Od adventu po Nový rok” - to je název výstavy, která je v prosinci k vidění na Staré poště. Prezentuje fotografie pěti autorů a k tomu výtvarná díla dětí ze základních škol, včetně základní umělecké školy.

    Podzim v duchu workshopů nabídl i tvoření obrazů z mechu

    Dnes 11:50 | Studénka | Petra Dorazilová

    Zpestřit si čas trochou kreativního tvoření mohou zájemci na sérii workshopů, které pořádá organizace Sport a kultura. Jeden z nich se věnoval tvorbě mechových obrazů.

    Novojičínský bazén už je v nerezu, práce nesmí zima zastavit

    Rekonstrukce venkovního bazénu v Novém Jičíně probíhá devátý měsíc. Uvnitř areálu už je položená nerezová vana a hotova je většina staveb pro nové technologie. Dílo má být dokončeno příští rok v dubnu.

    Školáci se s kostkou v ruce utkali o to, kdo je superfarmář

    Včera 15:42 | Nový Jičín | Petra Dorazilová

    Ve Středisku volného času Fokus se konalo oblastní kolo školního turnaje ve hře Superfarmář. Děti se utkaly v deskové hře, ve které bylo potřeba počítat - a to i se štěstím.

    Vánoční strom na náměstí ve Fulneku rozsvítila princezna Terezka

    3. prosince 2025 17:41 | Fulnek | Yvona Fajtová

    Náměstí Komenského ve Fulneku se první adventní víkend zaplnilo stovkami lidí, kteří si nenechali ujít slavnostní rozsvícení vánočního stromu. Hlavní hvězdou večera byla princezna Terezka, která za bouřlivého odpočítávání zažehla světla na letošním stromě, zdobeném 20 velkými hvězdami a stejným počtem zvonečků.

    Poslední část Starého zámku bude do října pod novou střechou
    Vydáno 19. září 2025 12:40, Studénka, Petra Dorazilová
    Starý zámek bude mít do konce října kompletní novou střechu. Město ji postupnými kroky opravuje už několik let. Do budoucna počítá s rekonstrukcí celého památkově chráněného objektu.

    Areál Starého zámku je od roku 1999 kulturní památkou, jeho historie, jako původně renesanční stavby, sahá do 16. století.

    Budova Starého zámku je dnes rozdělena na tři objekty se samostatnými čísly popisnými. Dva vlastní město Studénka a v jednom sídlí regionální kancelář Agentury ochrany přírody a krajiny.

    A právě střechu svých dvou objektů začala radnice postupně opravovat před 11 lety. První práce proběhly na středové nejvyšší částí zámku. Pak pokračovaly na zadní budově a letos je uzavírá poslední fáze.

    Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Byly zahájeny finální práce na čtvrté etapě opravy střechy Starého zámku, kdy jsme přistoupili k tomu, že v letošním roce provedeme už finální dokončení, včetně čelní strany, kde by měl být takový vikýřek.”
    Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Proběhne zase výměna všech poškozených tesařských prvků a výměna střešní krytiny. Tím, že se jedná o kulturní památku, je to pod dozorem Národního památkového ústavu a státní památkové peče, tak se snažíme zachovat co největší množství těch původních prvků a měnit vlastně jenom to, co je opravdu poškozeno. Všechny ty staré věci, ty se zasanují, aby nešlo k dalšímu šíření jak dřevokazných hub, tak k poškození toho krovu.”

    Jak je v detailech vidět, zhotovitelská firma původní, byť poškozené trámy tedy neodstraňuje celé, ale vyřezává jen jejich nejhorší části.

      Lukáš Kaňuščák, odbor údržby majetku, MěÚ Studénka: “Co se týče té nové krytiny, ty mansardy budou opět tvořeny břidlicí, šikmá část bude tvořena měděným falcovaným plechem, dojde k obnovení i dvou komínových těles, které budou obnoveny do původního vzhledu. A na štítové zdi, která je dřevěná, tak se objevil ještě původní otisk a z archivu jsme dohledávali, co tam původně bylo. A bylo dohledáno, že tam byla stříška, zakrytí nějakého vchodu původního, tak to ještě bude obnoveno do původního vzhledu a ta stříška tam bude opětovně domontována.”
      Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Celá akce by měla skončit 31. října letošního roku a město Studénka vynaloží 4 miliony 643 tisíc korun na samotnou realizaci. Žádali jsme o dotaci jak Ministerstvo kultury, tak Moravskoslezský kraj. Zatím se nám podařilo získat dotaci pouze z Ministerstva kultury a to ve výši 300 tisíc korun.”

      Právě možnosti, jak získat dotace, jsou i důvodem rozfázování rekonstrukčních prací. Město investovalo do opravy střechy, tedy bez započítání poslední etapy, zhruba devět a půl milionu korun, dotace z ministerstva dosud činily 1 550 000 korun.

      Do budoucna pak radnice počítá s kompletní renovací celého objektu.

      Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “V tuto chvíli je jediný záměr v tom smyslu, že bychom chtěli po rekonstrukci přestěhovat do těchto prostor muzeum, zušku a knihovnu.”

      Takzvaný Nový zámek, který nyní nejvíce plní především Vagonářské muzeum, by tedy zůstaly čistě jako historický prohlídkový objekt pro kulturní a společenské události.




      Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/novojicinsko/studenka/11000050691/posledni-cast-stareho-zamku-bude-do-rijna-pod-novou-strechou