Mladý muž se vrátil z jižních Čech s lehkým nachlazením, kterému nevěnoval pozornost. Za pár dnů se ale jeho stav výrazně zhoršil. „Měl jsem tři dny klid. Pak jsem přijel a šel jsem k lékaři s tím, že mám teplotu a dost vysokou teplotu,“ řekl nám.
Krevní test potvrdil klíšťovou encefalitidu. Teď leží v nemocnici a čeká, jak si tělo a imunitní systém s tím to virem poradí. Na léčbu encefalitidy totiž neexistují žádné léky.
„V posledních 10 letech průměrně hospitalizujeme na našem odd. 35 – 40 pacientů s klíšťovou encefalitidou.Což je v rámci severní Moravy nejvíc, říká MUDr. Petr Kümpel,
Výjimkou byl loňský rok, kdy na zdejším oddělení pobývalo jen 16 pacientů. Mírná zima byla ale předzvěstí toho, že letos tak tomu nejspíš nebude. Přemnožená klíšťata, která jsou aktivní většinou od března do listopadu, počet nemocných zvyšují. Už nyní jich hospitalizovali v opavské nemocnici 18. Většina z nich odcházela domů s trvalými následky.
„Nejčastějším následkem bývá ochrnutí horní končetiny, často pravé, v ramenním kloubu. Měli jsme tu ale případy, kdy došlo k ochrnutí celého těla,“ doplňuje primář Kümpel.
Jedinou ochranou před virovým zánětem mozku a mozkových blan je očkování. U nás zatím není ale příliš obvyklé.
„Proočkovanost z průzkumu v r. 2013 je na úrovni 13% a toto nestačí k redukci případů,“ rekapituluje Irena Martínková z KHS Ostrava.
Očkovat nechávají většinou rodiče své děti, které ovšem paradoxně onemocnění klíšťovou encefalitidou zvládají lépe,než dospělí. Nejvhodnější je zahájit očkovací cyklus ještě před sezónou klíšťat. Ale ani teď není pozdě. Účinek vakcíny nastupuje za měsíc a půl po aplikaci první očkovací dávky.