Kovárna v Milostovicích je zhmotněným snem dvou spolužáků z opavské umělecko – průmyslové školy Ondřeje Gély a Standy Holíka. Společnou dílnu založili roku 2004.
„Už na škole probíhla spolupráce při maturitních pracích i jiných věcech. Byl to takový sen, že bychom spolu udělali kovárnu,“ vzpomíná Holík.
Dnes se u výhně střídají čtyři kováři. Dílna se mnohonásobně rozrostla a výtvory ze železa můžete vidět po celé republice a nejen tam: vyvrcholením jejich spolupráce bylo vítěztví na loňském neoficiálním mistrovství světa kovářů v Itálii a následně pozvánka na sekání dvanácti nejúspěšnějších kovárů do belgického Ypry. Také ve městě, které je významným bojištěm I.světové války, zanechali své dílo.
"My jsme vykovali dvě ruce, jako symbol tvůrčích sil. Kde prsty svírají trojúhelník jako symbol duchovna," přibližuje Ondřej Géla.
Milostovická kovárna má široký záběr činnosti. Tvoří umělecká díla i praktické věci
"My děláme veškerá práce od kvalitní kovářské po zámečnickou. Tady jde o to, aby se člověk uživil a bez toho, aniž by dělal ostatní práci, tak si nemůže tvořit to, co si tvoří, " vysvětluje další z kovářského týmu Jan Balner.
Zdejší kováři spolupracují také s mnohými slavnými umělci. Naposledy to byl sochař Kurt Gebauer.
„Poslal přes internet nějaké návrhy. My jsme to s klukama zkonzultovali, jak se to bude vyrábět co nejrychleji, protože tady byl krátkou dobu," vzpomíná na spolupráci poslední z týmu Jan Braunš.
Konečnou pobobu získala v dílně také instalace Matice Země, kterou Gebauer vytvořil pro letní opavský festival Koupák.