Vodárenská věž sloužila až do 70. let minulého století jako rezervoár vody pro parní lokomotivy. Byla tady také kotelna, která sloužila k vytápění vagónů. Poslední roky ale památka chátrala. Když ji České dráhy nabídly k prodeji, železniční fanda Vladimír Peringer o koupi zchátralého objektu dlouho neuvažoval. Vodárenská věž postavená v r. 1892 jej fascinovala. Lépe řečeno, její prostor o kterém měl hned jasno, jak jej využije. Spojení se sochařem Kurtem Gebauerem se rýsovalo od začátku.
„Vzhledem k tomu, že je tady blízký rodák z Hradce a první kolej, která kolem prochází podél domu vede na Hradec.Tak nás napadlo, že bychom se mohli spojit s Kurtem a nabídnout mu tento prostor pro stálou výstavu,“ říká Peringer.
Na obnově památky začal tedy Gebauer spolupracovat. Dotvořil už studnu v přízemí a jeho „klecohlavy“ zdobí pilíře na terase, která bude zároveň využívaná jako místo k filmovým projekcím. Malý sál v přístavbě může sloužit třeba k přednáškám a změnit se také může na další výstavní prostor. Samotná osmimetrová vodárenská věž pak bude královstvím Kurta Gebauera.
„Tady v přízemí by měl mít rozmístěné své sochy, které by měly být zavěšeny od stropu a fungovat i v prostoru. Tam na ochozu by měl mít i své kresby,” upřesňuje majitel objektu.
Sejdou se zde Gebauerova díla z nejrůznějších období. K vidění bude třeba i mistrova diplomová práce.
„Snažím se vybírat věci, které se hodí do tohoto prostoru. Nejsou časově nijak vymezené,” těší se na nový výstavní prostor sochař.
Část vodárenské věže je už zpřístupněna. Slavnostní otevření se ale chystá na 26. října.