Polyuretanový model slona zaujal čestné místo hned ve vstupní hale Slezského zemského muzea.
„I když toto byl velký samec slona, tak přesto jsme jej museli zmenšovat.Ale hlavně jsme měnili celou anatomii modelu. Řezal se na 60 částí, které jsme vybrušovali a pak zase lepili zpět,“ popisuje Miloš Malucha.
Poté, co preparátoři tři metry vysoký a čtyři a půl metru dlouhý model dlouhý připraví, natáhnou na něj preparátoři vyčiněnou kůži. Už dříve si to museli několikrát vyzkoušet, aby 120 kilová masa na modelu dobře seděla.
„Bude to ojedinělý exponát s tím, že je to první krok rozšíření našich přírodovědných expozic tady ve výstavní budově. Takže postupně v tomto patře budou přibývat expozice zvířat,“ přibližuje záměry muzea jeho ředitelka Jana Horáková.
Tento unikátní exponát se muzeu podařilo získat díky spolupráci s ostravskou ZOO. Tady totiž žil od r. 2009 sloní samec Calvin, který musel být vloni utracen. V mládí totiž onemocněl neštovicemi, které mu způsobily odvápnění kostí a pokřivení přední nohy.
„Zdravá Calvinova noha byla napadena abscesem, který jsme se snažili léčit. Ale, bohužel, ta vykřivená noha nedovolovala to, aby Calvin tu nohu s abscesem odlehčoval.“ vzpomíná Calvinův ošetřovatel Daniel Zvolánek.
Návštěvníci muzea budou teď moci sledovat práci odborníků během prohlídky zdejších expozic, protože dokončovací práce musí kvůli velikosti preparátu probíhat už přímo na místě, kde bude vystavený.