Denní stacionář Mraveneček, který provozuje opavská Charita, se stará o děti a mladé lidi s těžkým tělesným a mentálním postižením. Často vážný fyzický hendikep nedovoluje těmto lidem se pohybovat. Veškeré přesuny pak leží na bedrech zdejších pracovníků. A to doslova, Protože právě záda z namáhavého zvedání nejvíce bolí. Teď je to ale jinak. Díky speciálním stropním pojezdům nyní těžkou práci obstará stroj.
„Nějak se to pořád odkládalo. Asi také z toho důvodu, že ta finanční částka byla příliš vysoká. 900 000 korun bylo pro Mraveneček, pro Charitu, příliš mnoho peněz.“ rekapituluje úskalí, které vedly k získání stropního pojezdu Jana Konopková, vedoucí denního stacionáře Mraveneček.
Díky sponzorům byla v prostorách stacionáře namontována speciální kontrukce, která s převážením pacientů pomůže.
„Když ho chceme dát třeba z vozíku na žíněnku, tak dáme za něj ten vak, popruhy vložíme pod nohy, ještě to převážeme zespodu." přibližuje manipulaci pracovnice Jana Zacherová.
A pak už jen stačí zvolit místo, kam klienta převézt. Nadšení byli nejprve pracovníci a pak přesun vzduchem ocenili také zpočátku nedůvěřiví klienti. Stropní pojezd v Mravenečku rychle zdomácněl. Neřeknou mu tady jinak, než Pepina.
„Veškerou manipulaci zvládneme sami za pomocí naší Pepiny. Už na tokovou práci není potřeba tří lidí, ale vystačím si sama.“ libuje si Lucie Laifertová, pracovnice v sociálních službách.
Toto speciální zařízení se podařilo koupit díky půlmilionové dotaci z krajského úřadu. Velkou část peněz přidal Okresní fotbalový svaz a pak také další sponzoři.
„Každý rok hledáme, koho bychom podpořili při své každoroční charitativní akci. Mraveneček nás oslovil tím že pomáhá postiženým dětem.“ řekl nám jeden z sponzorů
kaplan Kamil Vícha z 53. pluk průzkumu a elektronického boje v Opavě.
Kolejnicemi je lemovaný strop v celém stacionáři. Díky němu se klienti lehce dostanou z šatny do společenské místnosti, jídelny i na toaletu.