Už po čtvrté se mohly restaurace na Opavsku zapojit do Týdne slezské kuchyně a oprášit zapomenuté recepty našich předků. Během těchto dnů se podávala jídla, které z jídelních lístků dávno vymizela. Třeba halečky, cibulové zelí nebo salát z polníčku.
„Slezská kuchyně je kombinací slezské, polské a německé.Tento region byl velmi specifický a zároveň velmi chudý.“ popisuje Alexandr Burda z Ústavu lázeňství, gastronomie a turismu Slezské univerzity
O to více si ale kuchaři dávali záležet na pestrém zpracování. Mnohdy dali přednost už prověřeným receptům.
„Uvařili jsme klasiku – kachnu a králíka. Ten placek, jak jsem připravoval, to byl experiment.“ kuchař Radek Baláž z Restaurace Na Rybníčku.
Svojski placek kuchař usmažil z nastrouhaných brambor a naplnil tvarohem. Pokrm byl hotový za pár minut. A hosté si jej oblíbili. Většina totiž přišla zkusit to, co neznají.
Kromě hlavních jídel si mohli hosté nabídnout také dezerty v podobě jáhelného pudinku či tvarohového koláče. Kdo měl chuť na něco ostřejšího, mohl si dát tradiční vařonku. Připravenou ze surovin, které se vyrábějí v regionu. Mnoho podniků totiž využívá dodávek od lokálních výrobců .
16s„Určitě je to trend. Ty potraviny, které jsou regionální, bereme z farem Nejsou to průmyslově zpracovávané věci. “ vysvětluje používání místních potravin v Café Restaurant Mincovna provozní Michaela Skolková.
Z 18 restaurací, které se do Týdne slezské kuchyně zapojily, mohou hosté vybírat tu, kam zavítali nejraději.
„Máme připravenou soutěž pro restaurace, kde bude hostům nejlépe chutnat.“ doplňuje organizátor akce
Jan Černý. Destinační management Opavské Slezsko.
Restaurace, které mají na jídelním lístku regionální pokrmy mnohem více přitahují také pozornost turistů. Podle organizátorů až 2/3 z nich takovéto podniky cíleně vyhledávají.