Na Základní škole Otická fungoval bufet 10 let. Teď je prázdný. Provozovatel totiž zhodnotil, že se mu prodej potravin, které by splňovaly kritéria nové vyhlášky o sortimetu, nevyplatí.
"Byl zrušen s platností vyhlášky. Paní, která měla v pronájmu tuto místnost se rozhodla, že nezůstane ani do konce kalendářního roku.“ říká Jiří Kupčík, ředitel ZŠ Otická v Opavě.
Děti ale jíst zdravěji nezačaly. Pro sladkosti si totiž mohou zajít cestou do školy, do nedalekého obchodu.
"Někteří mají chipsy, kolu. Dostanou peníze a koupí si. Rodiče pak nekontrolují co." potvrzuje Ivana Chramostová, ředitelka další opavské ZŠ Šrámkova.
Někde zaniklé bufety nahradily jídelny, kde připravují svačinky pro děti. Na ty se pamlsková vyhláška nezvtahuje. Mnohé školy se naopak snaží kantýny udržet. Čokolády, bonbóny a brambůrky postupně vymělili za müsli tyčinky, pohankové křupky a celorznné pečivo. Tržby jsou sice nižší, ale děti si zvykají.
„Je to taky fajn, když některé děti zapomenou svačinu, můžou si koupit pití.“ pochvaluje si Karel Frýdl, ředitel ZŠ E. Beneše v Opavě.
O přestávkách je u bufetu plno. „Podle vyhlášky se musí hlídat tuky, cukry, soli.Pokud to nesplňuje, tak se to nemůže brát“ vysvětluje výběr sortimentu prodavačka ze školního bufetu Věra Hrbáčová.
Vyhláška platí od září. Do konce roku měli provozovatelé 14 opavských školních bufetů čas na výměnu nezdravých potravin za ty zdravé. Od ledna už vše musí být podle norem. Na to dohlížejí hygienici.
„Spíše radíme ohledně sortimentu. Ve sporných případech navrhujeme alternativní řešení.“ popisuje Michaela Pavelková z odd. hygieny dětí a mladistvých, KHS Bruntál
Provozovatelé 14 školních bufetů ale nemusejí mít obavy, protože zatím kontroloři pokuty nerozdávají.