Slavnostní stříhání pásky otevřelo výslechovou místnost, která se nachází v jedné z budov Slezské univerzity. Vstup do ní není nijak označený. Uvnitř to vypadá, jako by jste vešli do běžného bytu. Policisté sem budou vodit k výslechu oběti násilných trestných činů. Především ženy a děti, které by prostředí strohé policejní služebny špatně snášely.
"Je to prostředí bytu nebo dětského pokoje, kde ty osoby se cítí mnohlem lépe a lépe komunikují ať už s psychology nebo vyšetřovateli." vysvětluje účel Tomáš Kužel, ředitel Krajského ředitelství MS kraje.
V místnosti je interaktivní tabule napojená přímo na počítač. Je zde i zařízení, které umí převést mluvenou řeč do písemné podoby. Kromě toho je zde také spousta hraček - měly by usnadnit výslech dětem. Za neprůhledným okenem se skrývá špičkové pracoviště, vybavené nejmodernější technikou. V republice nemá obdoby.
„Kamery ve vysokém rozlišení, v tom nejvyšším možném formátu. I záznamová složka, která je koncipována tak, aby byl slyšet i šepot.“ popisuje techniku její dodavatel Martin Tomáš.
Pracoviště má speciální zdroj elektrického proudu a veškerý záznam je zde hned 6x zálohovaný. Využívat jej mohou nejen opavští policisté, ale v případě potřeby také jejich kolegové z celého kraje. Psychologové a kriminalisté sem budou zvát především znásilněné ženy či týrané a zneužívané děti, aby jim výslech ulehčili.
Na tuto místnost navazuje bezbariérový byt, kde se budou studenti oboru ošetřovatelství učit péči o handicapované osoby. Záznamové zařízení, které pokrývá celý byt, mohou také využívat.
„Studenti si cvičí nějaký úkon, tak dlouho, až ho umí. Nahrají si ho a pak mohou hodnotit, zda vše provedli jak měli. Díky nahrávání mohou procvičovat také své komunikační dovednosti." popisuje Zdeňka Římovská z Ústavu ošetřovatelství Slezské univerzity.
Celková rekonstrukce tohoto pracoviště přišla na 9 milionů korun. Většina z peněz byla vynaložena právě na moderní technické vybavení.