Petr Král, Jan Balabán, Vít Slíva, Pavel Kolmačka či Petr Hruška – to je jen krátký výčet autorů, jejichž tvorbu si mohli návštěvníci literárního pořadu s názvem Básnické hlasy během uplynulých deseti let poslechnout. Na setkáních čtou spisovatelé svou vlastní tvorbu. Tím večer začíná. Končí pak společnou diskusí nad dočtenou literaturou. Mezi prvními, kteří šli se svou kůží na trh, byl také tehdejší pedagog Slezské univerzity Ladislav Soldán.
"Já na to vzpomínám velmi rád, protže tím způsobem jsem se tady jako básník představil, i když ty začátky jsou dosti dávné." rekapituluje Ladislav Soldán, literární historik a kritik a také básník.
Během 42 uskutečněných pořadů organizátoři představili nejen zajímavé básníky, ale také prozaiky, překladatele či divadelníky.
„Snažíme se je vybírat tak, ať to nejsou autoři oceňovaní navenek cenami, ale ať to jsou autoři, jejichž dílo rezonuje mezi čtenářstvem dlouhodoběji." vysvětluje výběr autorů jeden z organizátorů Básnických hlasů Ondřej Hložek.
Do publika usedají především studenti Slezské univerzity, aby se setkali s literáty osobně a nechali se často také inspirovat jejich tvobou.
„Hrozně mne baví si tady přijít pro tu atmosféru a poslechnout si ty básně přímo od autorů.“ řekla jedna ze studentek. Zájem o tento literární pořad je stále velký.
„Těší mě, že se mění publikum, jak přicházejí noví studenti, ale zároveň zůstává hlad po slově, jeho pravdě a kráse." pochvaluje si další z organizátorů, pedagog Slezské univerzity Jakub Chrobák, který se zde sám představil jako básník.
Organizátoři slibují, že pokud jim publikum bude prokazovat přízeň tak, jako doposud, vydrží Básnické hlasy ještě dalších deset let.