Modré, žluté a zelené kontejnery na tříděný odpad najdeme snad v každé obci. Odpad, který do nich lidé vytřídí, má většinou ještě další využití. Sklo a papír beze zbytku, plasty z 97%. Obyvatelé Moravskoslezkého kraje vytřídili vloni asi 45 kilogramů odpadu na osobu. To je o tři kilogramy více, než v roce předešlém.
„V r. 2024 končí zákaz skládkování využitelných odpadů. Obce to vnímají tak, že pro to musí už nyní začít něco dělat. První krok je, začít ještě více třídit.“ připomíná Jarmila Uvírová (ANO), náměstkyně hejtmana Moravskoslezského kraje
Obce, které třídily nejlépe, získaly Keramickou popelnici a také finanční odměnu. Soutěžilo se v několika kategoriích. Mezi velkými městy už potřetí obhájil prvenství Třinec.
„Snažíme se působit zejména na ty nejmenší, na děti na mládež, kteří potom zase působí na své rodiče, prarodiče.“ vysvětluje úspěch starostka Třince Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec).
Obce se snaží navyšovat počet kontejnerů, aby byly pro občany co nejlépe dostupné, a ti pak mohli jednodušeji třídit nejen sklo, papír a plast, ale také elektro odpad. Přestože v malé obci Tvrdkov na Bruntálsku nestojí ani jeden červený kontejner, ve třídění elektra byli zdejší občané ve své kategorii nejlepší.
„Máme jenom sběrné místo, kam občané vozí odpad, takže spíš je to zásluha občanů, že vozí na sběrné místo.“
Třídění odpadu jen v Moravskoslezském kraji zachrání ročně 234 000 stromů a ušetří 300 ha přírody.