Nepravidelné střídání služeb, noční směny, a hlavně psychicky velmi náročná práce, která není adekvátně ohodnocená – to jsou důvody, proč zdravotní sestry z nemocnic utíkají. “Skloubit práci a rodinný život je dost těžké při střídavých směnách,“ stěžují si.
Ve Slezské nemocnici chybí zhruba dvě desítky všeobecných zdravotních sester. Ovšem není kde brát. Ani v registru úřadu práce takovéto profese už mnoho let vůbec nejsou.
„Ta poptávka samozřejmě roste. Tak, jak populace stárne, a jsme více nemocní. Zdravotníci mají možnost pracovat v zahraničí, kde jsou dobře zaplaceni.” vysvětluje ředitelka ÚP Opava Jarmila Mateřánková
Sestry chybí nejen v nemocnicích, ale také v ambulancích či rehabilitacích. Všeobecná zdravotní sestra může u nás dosáhnout průměrného platu okolo 30 000 korun. Od podzimu by to mohl být ještě příspěvek za směnný provoz.
„Chceme v nemocnici vytvořit podobu kariérního řádu. Sestřičky budou mít i osobní ohodnocení, které v současných platbách mají minimálně To bude vázáno na praxi a na výsledky, kterých dosahují na oddělení, na vzdělání apod.” přemýšlí Ladislav Václavec, ředitel Slezské nemocnice v Opavě.
Dlouhá doba vzdělávání totiž bývá často důvodem, proč se mnoho lidí do studia nehrne.
„Ta praxe se získá až po absolvování školy střední a navazující vyšší odborné nebo vysoké. Každá trvá tři roky navíc. Tedy sestra aby byla sestrou studuje 7 let.“ popisuje
Lenka Hanková, náměstkyně ředitele pro ošetřovatelskou péči Slezské nemocnice v Opavě.
Situaci by mohla zlepšit změna systému vzdělávání. Ten by se mohl podle vzoru Německa zkrátit o dva roky, tedy na pět let. Novelu zákona nyní bude projednávat senát.