Tady vidíte záběry z podzimu roku 2015, kdy s pomocí jeřábu byla na střechu budovy Filosoficko přírodovědecké fakulty vyzdvižena kopule observatoře. Instalace technicky a její zkušební provoz zabral další čas. Po roce a půl byla hvězdárna zprovozněna. Přitom první sny o univerzitní observatoři jsou staré víc jak 10 let.
„Původně to bylo míněno jako pomůcka pro naše studenty. Dnes je to plnohodnotná observatoř, která bude mít svou relevanci i pro vědecké výzkumy.“ vzpomíná Zdeněk Stuchlík, děkan Filosoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity.
Automatická observatoř je vybavená nejmodernější pozorovací technikou. Tu lze napojit na výpočetní techniku, takže zkoumat Vesmír můžete klidně i doma u počítače.
“Dalekohled má průměr 250 mm a je upraven tak, aby bylo možné vizuální pozorování okem do okuláru nebo se snímkuje CCD kamerou.” popisuje techniku v kopuli observatoře Tomáš Gráf z Ústavu fyziky.
Snímky se pak zpracovávají v počítači a využívají se pro stanovení jasnosti hvězd – fotometrii. Kromě toho jsou opavští vědci zapojeni ještě do dalších vědeckých projektů a spolupracují také s NASA.
„Zatím na naší observatoři provádíme pozorování proměnných hvězd, což je výzkumný program.” doplňuje Gráf.
Moderní observatoř je určena především zdejším studentům a vědeckým pracovníkům. K pozorování hvězd a vesmírných těles mohou využívat jen ty noci, kdy je alespoň částečně jasno. Těch je ročně asi 80. Hvězdárna bude příležitostně přístupná také veřejnosti a školám. Kromě Slezské univerzity má vlastní observatoř ještě Karlova univerzita a brněnská Masarykova univerzita.