Sluneční paprsky na nás působí jako zdroj energie.Na jejich letní příval se každý rok těšíme. Sluneční lázni bychom se ale měli vystavovat s mírou. Pobyt na slunci bychom si měli hlídat a samozřejmostí je používání opalovacích krémů.
„Závisí na fototypu kůže. Tzn. světlí lidé by se měli mazat častěji nebo používat vyšší faktor na opalování.“ vysvětluje základní princip používání opalovacích krémů MUDr. Monika Hudymačová z kožního oddělení Slezská nemocnice.
Opalovací krém by měl být povinnou součástí letní výbavy přesto, že zůstanete v české kotlině. Tady by vám mohl stačit ochranný faktor 20-30. Dovolená na jihu si vyžádá faktor vyšší.
Lidé by neměli zapomínat, používat krémy nejen u vody, ale také během sportovních aktivit nebo i ve stínu. Není dobré slunit se přes poledne a obezřetní by měli být také rodiče malých dětí.
Zdá se, že ochraně kůže se lidé nyní věnují častěji, než dřív. Svědčí o tom také nárůst prodaných opalovacích krémů v lékárnách a také lepší informovanost o výrobcích. Potvrzuje to také lékárnice
Kateřina Pavlíková: “Dříve řešili jen jak dlouho mohou být na sluníčku, kdy se pokožka spálí. Teď už řeší UVA záření, které proniká do hlubších vrstev pokožky a působí škodlivě.”
Souvislost opalování s rakovinou kůže vidí lékaři poměrně jasně. Podle nich „zdravé opalování“ neexistuje.
„U melanomových nádorů je často původcem to nárazové opalování do červena, do puchýřů, především v dětském věku.“ přitakává doktorka Hudymačová.
Rakovinou kůže ročně onemocní 1500 lidí. Projevuje se nejrůznějšími vřídky či barevnými změnami na kůži. Lidé by měli věnovat také pozornost mateřským znaménkům a pigmentovým skvrnám. A nechat si je pravidelně kontrolovat odborným lékařem.
ZÁSADY OPALOVÁNÍ
· vyhněte se slunci mezi 11 – 15 hodinou
· používejte opalovací krémy s ochranným faktorem
· intervaly na slunci postupně prodlužujte
· děti do 6 měsíců by se neměly opalovat vůbec
· k opalování dochází i ve stínu či ve vodě
· noste pokrývku hlavy, sluneční brýle, dbejte na pitný režim