Vyučovat psaní na klávesnici začala Karin Solná na opavské Základní škole Šrámkova před 11 lety. Protože děti si sedají k počítači v poměrně raném věku nabídla výuku už devítiletým. Postupem času se jí podařilo vychovat několik šampionů, kteří uspěli na republikových i světových soutěžích. A také spoustu těch, kteří si umí napsat sami nejrůznější projekty do vyučování a hlavně je psaní baví
“Je to všechno o trpělivosti, tzn. trpělivost na prvním místě. Určitě velká motivace – tzn. že vidí výsledky starších žáků, kteří mají výsledky nejen republikové, ale i světové.” říká Karin Solná.
S psaním na počítači se zdejší děti setkávají poprvé ve 3. třídě, kdy si jej mohou vybrat jako nepovinný předmět. Nejdřív se naučí správnému postavení prstů na klávesnici. Postupem času mohou zpřesňovat a zrychlovat své úhozy v rámci volitelného předmětu. Zpočátku jich napíšou za minutu zhruba sto. Štěpán Kuznik, který se chystá na Mistrovství světa do Berlína, jich zvládne 550.
„Trénuju, ale to není ta věc, co mne baví. Mne více baví soutěže, které mne pak nakopnou.“ svěřil se šestnáctiletý Štěpán.
Psaní na klávesnici se dnes vyhne jen málokdo. A taky málokdo zvládne psát všemi deseti prsty.
„Dnes se snad už nenajde člověk, který nepracuje s počítačem. Skoro v každém zaměstnání – i řemeslník, lékař, manažer to je jedno… každý potřebuje vkládat texty do počítače.“ říká devítinásobná mistryně světa v psaní na klávesnici Helena Zaviačičová,
Přestože se může zdát, že psaní na počítači je doménou dívek a chlapci o něj nemají zájem, není to tak. Jejich počet je vyrovnaný. Chlapcům se dokonce v soutěžích více daří.