Kořeny vzniku nemocniční péče sahají v Opavě už do počátku 18. století. Jejím zakladatelem byl Leopold Heidrich. Zatímco dříve byli pacienti rozptýleni na několika místech ve městě, nemocnice je soustředila na jedno místo. Stála na Ostrožné ulici a její součástí byl už tenkrát pavilon pro duševně nemocné, pro které vnikl později samostatný ústav
„Už od počátku města máme doloženy nejrůznější špitály městské i církevní řádů, které zde působily.“ doplňuje kurátor výstavy David Váhala.
V r. 1900 pak byla postavena moderní Zemská nemocnice, která byla předchůdkyní současné Slezské nemocnice v areálu na Olomoucké ulici. Pavilonová stavba byla vyprojektována podle rakouského vzoru.
„Koncepce do dnešních dnů nebyla dokončená. Předpokládalo se, že tam vzniknou kryté chodby, které propojí jednotlivé pailony. Předpokládalo se, že to bude zahradní město plné zeleně, slunce, čerstvého vzduchu.“ popisuje Váhala.
Výstavu doplňují unikátní exponáty – jako třeba jediné lékovky dochované z Lékárny U Salvátora, nejrůznější lékařské nástroje či vojenská zdravotnická uniforma. Nejvzácnějším exponátem je ale tato kostra ze sbírek Slezského zemského muzea, která je vystavena teprve podruhé.
David Váhala, kurátor výstavy
0,55 -1,08
„To už je dnes nesehnatelný exponát. Jedná se o kostru dospělého jedince, pochází z I.republiky. Objevila se tady někdy ve 30. letech v gymnazijním muzeu." přibližuje kurátor výstavy.
Většina exponátů pochází z muzejních sbírek, mnohé ale také zapůjčily soukromé osoby.