Pracovníci transfúzního oddělení Slezské nemocnice provedou ročně asi 7 500 odběrů krve, krevní plazmy a krevních destiček. Z nich se pak upravují transfúzní přípravky, které zachraňují životy. Ročně přijde pomoci necelých 3000 dárců. Někdo třeba jen jednou, jiný opakovaně.
„Určitě bychom uvítali, kdyby se registr našich dárců rozšířil. Zvlášť o mladší ročníky, které by byly potencionálními dlouhodobými dárci. Protože dárcovská populace stárne a dárců ubývá.“ postěžovala si vedoucí transfúzní služby Slezské nemocnice Simona Kudlíková.
Nejvíce v registru chybí mladí lidé od 18 do 35 let, kteří jsou pro odběry perspektivní výhledově i na dvě desetiletí. Jejich krev pomáhá třeba při operacích. Plazma zase zastavuje poporodní krvácení a krevní destičky jsou nezbytné pro lidi po chemoterapii.
„Myslím si, že je to smysluplné, protože až se mi něco stane, tak budu rád, že tady nějaká ta krev bude.“ říká jeden z dárců.
Vůbec nejkomplikovanějším obdobím je pro pracovníky transfúzního oddělení čas prázdnin a dovolených. V této době je obvykle kvůli zvýšenému počtu úrazů, potřeba i více krve. Zároveň většina dárců si užívá čas volna a k odběrům nechodí.
„Obvykle v letních měsících je pro nás složité sehnat dárce určitých krevních skupin, třeba 0- nebo A- ." konstatuje Lukáš Stejskal, primář Hematologicko-transfúzního odd. Slezské nemocnice.
Dávat krev může každý zdravý člověk starší 18 let s váhou více než 50 kilogramů. Při prvním odběru se nejprve zjistí, zda je jeho krev vůbec vhodná pro další zpracování.
Zatímco krve se odebírá 450 mililitrů a jde ozáležitost několika minut, dárce plazmy či krevních destiček si v křesle posedí až třičtvrtě hodiny. Každopádně jde o zanedbatelný čas, který může přispět k záchraně života.