Od jara do podzimu si mohou nechat Opavané označit svá jízdní kola zadarma syntetickou DNA. Strážníci informace o bicyklu zapíší do databáze spolu se jménem majitele. Aby bylo jasné, komu patří v případě krádeže. Hned na několik míst na rámu kola nanesou směs lepidla a mikroteček, které obsahují specifický kód.
„Kola značíme na 10 místech mikrotečkami, které slouží při kontrole k přesné identifikaci toho kola.“ upřesňuje strážník Dalibor Vontorek.
Díky speciální UV lampě pak mohou strážnici zjistit, registrační číslo, pod kterým je tento dopravní prostředek evidován a tedy i komu patří. A tak se může stát, že během silniční kotroly se mohou strážníci zajímat také o to, zda na kole sedí skutečně jeho majitel. Podobně jako bicykly, značí strážníci třeba také ivalidní vozíky a jiné kompenzační pomůcky.
„Bázi, kterou nanášíme, na pomůcky, nejde sundat. Vyzkoušeli jsme to čímkoliv. Pokud někdo kolo či pomůcku odcizí, zůstane to tam navždy a je to lépe dohledatelné." vysvětluje Petra Wittek Stonišová, mluvčí Městské policie Opava.
Podrobnější informace a termín forenzního značení si lidé mohou zarezervovat s pomocí on line rezervace, která je dostupná na webových stránkách městské policie. Samotné čipování ale kolo či vozík před krádeží neochrání. Takže stejně jako u ostních věcí platí, že by je majitelé neměli nechávat bez dohledu.