Svíny, misky, košíky, koberečky, ubrusy nebo látkové hračky jsou výtvorem lidí se zdravotním hedikepem, kteří by si zaměstnání hledali jen těžko. V chráněných dílnách Charity ale mají své místo. Jejich výrobky se prodávají v malých obchůdcích i v e-shopu. Mnohdy si pro ně zákazíci sami přijedou přímo do dílny. Jako to udělala třeba herečka Simona Stašová, které učarovali andílci z keramiky. Zpěvačka Lucie Bílá si zase odvezla pohankové polštářky.
„Určitě je to pro nás potvrzení, že naše výrobky jsou kvalitní, že to nejsou výrobky jakoby... Že to není tak, že si lidé kupují naše výrobky našich klientů,protože jsou hednikepvaní, aby udělali dobrý skutek.“ uvažuje mluvčí Charity Opava Ivo Mludek.
V březnu letošního roku si jako památku na návštěvu Opavy odvezl lichtenštejnský kníže Hans Adam II.model zámku z překližky, který ukrýval originální dárek –dvě cihly z dávno zbořeného zámku jeho předků. Od nápadu k realizaci v tomto případě nebylo daleko.
„To znamená, že jsme obešli muzeum, pohledali fotky na internetu. Z těchto dokumetnů jsme čerpali. Nato se v počítači vytvořila grafika.“ popisuje vedoucí Chráněné dílny sv. Josefa Tomáš Rychlý.
Slavným zdejším výrobkem je také panenka Ema, která je maskotem dětské léčebmy v Klimkovicích nebo také dráček Hasík, který má své vyhrazené místo dokonce v hasičském voze. Záchranáři jej totiž berou s sebou, kdykoliv jsou vysláni na výjezd.
"V případě mimořádné události je dráček věnován dítěti, které se u této mimořádné události ocitne, aby s ním lépe spolupracovalo.“ vysvětluje mluvčí HZS MSK Opava Petra Magerová.
Mnohé z výrobků, které šikovné ruce zdravotně postižených lidí umí vykouzlit z nejrůznějších materiálů, můžete nyní vidět nyní na výstavě v neplachovickém zámku.