Šachy, Scrable, Aktivity, Dobble nebo Terra mystica…. To jsou fenomény, které se drží na žebříčku populárních deskových her už mnoho let. Každoročně k nim přibývají desítky nově vydaných. Zorientovat se v nabídce není jednoduché. Předtím, než se vydáme do obchodu, bychom si měli promyslet pár detailů:
“Důležité je zvážit s kým to budu hrát, v kolika hráčích a jak často budu hrát a podle toho vybírat. Když budeme hrát častěji, můžeme si dovolit složitější hru, protože se budeme umět do ní dostat. Když budeme hrát méně často, tak raději něco jednoduššího.“ radí Jakub Šotola z Klubu deskových her Pajdulák.
Pořízení kvalitní deskové hry totiž stojí několik stovek korun. Pokud bychom si koupili něco, co bychom si zahráli třeba jen jednou, a pak odložili na dno skříně, jistě by se nám tato investice nevyplatila. Možnost vyzkoušet si některé hry nabízejí knihovny nebo také herní kluby. Nabídka je opravdu rozmanitá:od dětských přes rodinné a párty hry, strategické hry či hry s atmosférou.
Teď v létě jdou na odbyt především venkovní hry, které s sebou berou rádi na dovolenou rodiče s dětmi. Psychologové čas strávený společnou hrou chválí. Upevňují se tak vztahy v rodině a rozvíjí třeba logika, postřeh i slovní zásoba.
„Hráči musí umět spolu komunikovat. Je to trochu jiné, než při počítačových digitálních hrách. Musí komunikovat přímo, pozorovat se, usuzovat, jak ten druhý reaguje, co tím přesně myslí.Takže se rozvíjí schopnost dorozumět se.“ vysvětluje Marie Szymiková z Centra pro rodinu a sociální péči.
Třešničkou na dortu jsou pak vzpomínky na společně prožitý čas, který se stává v době elektronické komunikace, stále vzácnějším.