Velký zájem o včelaření přiměl vloni vzniklý Včelařský spolek Moravy a Slezska k založení Včelařské akademie. 35 lidí se začalo vzdělávat už na podzim. Teoretické přednášky jim poskytly základní informace o zakožení chovu a jeho nemocech, o včelích produktech i právní stránce včelaření.
„Začánající včelař má problém ne získat informace, ale roztřídit si je, podle toho, co je pro něj v oboru a v chovu včel důležité.“ vysvětluje vznik akademie Alena Vítková, jednatelka Včelařského spolku Moravy a Slezska.
Ke studiu se přihlásili často ti, kteří zatím žádné zkušenosti nemají, ale také nadšenci, kteří už si včelstva pořídili.
„Dědeček včelaří, můj otec včelaří a já se také snažím učit. Tento kurz mně zase obohatí o ty zkušenosti, které mají oni." svěřila se jedna z přítomných žen.
Tady na cvičné včelnici si mohou posluchači vše, co se dozvěděli teoreticky v první části akademie , vyzkoušet. Lektor je upozorňuje, že základem dobré práce je přistupovat k úlům pomalu a klidně.
„Včela rozezná, kdy jsme nervózní a kdy se bojíme. Když jsme klidní, včely nás poslouchají a dělají to, co my chceme.“ trpělivy opakuje lektor Vitězslav Žídek.
„Tady dostanou základy včalařství i základy praxe. Každý se potom musí dál vzdělávat sám, tak jako v každém oboru.“ doplňuje Vítková.
Pro velký zájem plánuje Včelařský spolek Moravy a Slezska otevřít akademii také příští rok.