Baby box, který se nachází v jedné z nemocničních budov Slezské nemocnice, byl aktivován naposledy letos v dubnu. Od roku 2008 to bylo celkem 4x. Děti, které zde jejich matky odložily, se narodily mimo zdravotnická zařízení. Podle lékařů riskují.
„Může se jednat o nedostatečné zásobení kyslíku u dítěte v děloze, může dojít k porodnímu poranění, může být porod prodloužený, může dojít k nutnosti ukončit porod císařským řezem.“ vyjmenovává rizika primář gynekologicko-porodnického odd. Slezské nemocnice Alfréd Dörr.
K odložení dítěte vedou ženy nejrůznější důvody, ať už ekonomické nebo i nevstřícnost okolí. Pokud je žena rozhodnutá, že se dítěte po porodu chce vzdát, může požádat o tzv. utajený porod, který je veden v nemocnici pod dohledem lékařů. Její zdravotnická dokumentace je zaznamenána bez iniciálů. Ty se dopíší až do zvláštní zapečetěné verze, která je pak uložena na ministerstvu zdravotnictví. O jejím zpřístupnění rozhoduje soud.
„Je to normální porod, jen ta pacientka rodí v anonymitě. Je to lepší pro ni i pro dítě, které není ohroženo. I osvojovací proces pak probíhá rychle.“ doplňujë ředitel opavské nemocnice Ladislav Václavec.
Na matky, které si přejí utajený porod, jsou v porodnicích většinou připaveni.
„Ta maminka se vůbec nemusí z toho porodního boxu vzdalovat. Má tady všechno k dispozici. Má tady signalizaci , takže pokud s námi potřebuje hovořit, tak jsme jí k dispozici.“ ujišťuje zdravotní sestra Pavla Hradilíková.
V opavské Slezské nemocnici zatím žádná žena možnosti utajeného porodu nevyužila. Zhruba dvakrát do roka tady ale řeší případy, kdy matka po porodu dá své dítě k adopci. Velký zájem není ani v ostatních městech. Třeba lékaři ostravské fakultní nemocnice vedli utajený porod jen dvakrát.