Podle novely zákona o pomoci v hmotné nouzi teď nově závisí vyplácení příspěvku na živobytí na tom, zda se klient úřadu práce aktivně zapojuje do veřejné služby. Pokud dávky pobírá déle než 6 měsíců, klesne příspěvek hmotné nouze na existenční minimum 2 200 korun v případě, že se nezapojí do veřejné služby. Pokud odpracuje nejméně 20 hodin, zvýší se dávky o 1 210 korun. Možnost přivydělat si nabízí také opavský magistrát.
“Provádíme úklid veřejných prostor, konkrétně chodníků od náletů trávy nebo plevele.“ popisuje náplň veřejné služby její koordinátor Pavel Bala.
Zatím pracuje pro město skupina deseti zájemců. V budoucnu by ale magistrát chtěl nabídnout práci dalším 40 – 50 lidem.
Kromě údržby chodníků ve městě se budou klienti úřadu práce podílet třeba také na likvidaci černých skládek nebo čištění Městského útulku pro psy. V zimě budou pomáhat s úklidem sněhu.
„V případě, že bychom si najali firmu na tyto činnosti, tak bychom jim museli zaplatit, takže tito pracovníci určitě částečně rozpočet ušetří.“ říká Marie Vavrečková z odboru životního prostředí opavského magistrátu.
Stejně jako magistrát plánují využívat takovéto pracovní síly i některé opavské neziskové organizace jako Dživipen a Armáda spásy. Dlouhodobě registrovaní klienti úřadu práce se tak mohou vrátit do pracovního procesu.
„Očekáváme, že si obnoví své pracovní návyky. Teď je situace a trhu práce mimořádně příznivá, troufám si říci, že lze snadno nalézt zaměstnání tak doufám, že se tím nastartují novou pracovní kariéru.“ myslí si Jarmila Mateřánková, ředitelka Úřadu práce v Opavě.
V minulém měsíci dosáhl podíl nezaměstnaných na Opavsku 4,1%.. Po Novém Jičínu a Frýdku – Místku má Opava třetí nejnižší nezaměstnanost v Moravskoslezském kraji.