„Já jsem si asi před měsícem našel klíště. Po týdnu jsem měl chřipku, bolely mne svaly a klouby. Pak se to uklidnilo, ale nebyl jsem zcela fit. Přibližně po měsíci mne začala strašně bolet hlava.” tak popisuje své začátek onemocnění klíšťovou encefalitidou Daniel Barták, který se nyní léčí na infekčním oddělení ve Slezské nemocnici. Na pár týdnů si musí dát absolutní pohov. Jeho tělo, které úspěšně vybojovalo bitvu se zánětem mozku mu ani více nedovolí.
„Proti klíšťové encefalitidě, což je virové onemocnění, neexistuje žádný účinný lék.Nemáme na ni antibiotika jako na borélie či anginu. Imunitní systém si musí pomoci sám.“ vysvětluje Petr Kümpel, primář infekčního odd. Slezské nemocnice.
Mnozí toto štěstí ale nemají. Nemoc může končit ochrnutím nebo i smrtí. Hůře nemoc snášejí lidé nad 50 let.Ochranou proti nákaze může být očkování. Virus šíří infikovaná klíšťata.
„Na Opavsku je to oblast Vítkovska, na Bruntálsku okolí Slezské Harty. Vznikají také nová ohniska. V letošním roce evidujeme také 4 případy z Třinecka. upřesňuje Věra Vráblíková z opavského pracoviště KHS Ostrava.
V opavské Slezské nemocnici registrují od začátku roku celkem dvě desítky pacientů, u kterých byl prokázán virus klíšťové encefalitidy. Často se zde léčí pacienti, kteří se setkali s infikovaným klíštětem třeba na dovolené.