Zálibu pro vojenské pokrývky hlavy v sobě objevil Milan Martínek před deseti lety a to zcela náhodou.
„První přilbu jsem dostal od bratra. Byl to dárek k mým narozeninám. Byla to přilba, kterou používala Československá lidová armáda. Konkrétně vzor 53." vzpomíná.
Dárek, který měl být spíš jen vtipem, rozdmýchal zájem Milana Martínka o vojenské ochranné přilby. Začal se soustředit na II. světovou válku. Dnes má ve své sbírce pokrývky hlavy všech zásadních účastníků tohoto vojenského konfliktu. Většinou i vlastním příběhem.
„Tato přilba ke mně doputovala s největší dálky. Konkrétně z Japonska.Je to přilba císařské armády, která se používala při bojích v jižním Pacifiku.“
Časem svou sbírku sběratel rozšířil i na vojenské čapky. Třeba tato dokazovala příslušnost ke kozáckému jezdeckému pluku. Martínek ji dostal ve zuboženém stavu. A přestože neměl žádné zkušenosti s restaurováním historických předmětů, vrátil čapce její lesk.
Ve své sbírce má ještě další oblíbence: tuto přilbu amerického vojska. Sběratel ji řadí k nejpropracovanějším.
„Byla dvouvrstvá. Při strážní služba a přehlídkách se používal ten vnitřek který byl lehký a nezatěžoval hlavu vojáka. Ocelová skořepina se používala v boji, chránila hlavu. Dala se zároveň v případě nouze využít jako nádoba na vodu či kotlík.“ prozradil nám,
Pokud máte rádi vojenskou historii, můžete se vypravit do zámku v Neplachovicích, kde Milan Martínek do konce září část své sbírky historických vojenských přileb i čepic vytavuje.