Ještě než vám ukážeme jeviště v Kostele sv. Václava, kde zahájení festivalu probíhalo, zastavíme se v zákulisí, kde vrcholila příprava. Žáci Základní umělecké školy totiž otevírali letošní festival pavím defilé a připravili nádherné kostýmy. Ty odkazují na legendu o vzniku názvu města, kdy se dva pánové hádali o páva.
„Skrz pověst o Opavě nás napadlo využít symbol páva. Tak jsme vytvořili průvod pávic.“ řekla nám autorka myšlenky pavího defilé.Barbora Macháčková, žačka ZUŠ Solná, Opava
Dívky v nádherných kostýmech zahájily festival Bezručova Opava,který je už po šest desetiletí spjatý s koncerty, výstavami, filmem i divadlem a také s babím létem.
„Bezručova Opava je nejstarší festival v Opavě, je to 60 let, takže je to opravdu významný festival.“ pochvaloval si primátor Opavy Radim Křupala (ČSSD).
„Právě proto, že máme jubilejní ročník, tak jsme jej nazvali Síla tradice. Takže vše je spíše archaické. Ohlížíme se do minulosti na významné postavy nejen opavské a slezské kultury.” popisuje letošní zaměření festivalu jeho dramaturg Petr Rotrekl.
A protože letos uplyne také 150. let od narození P. Bezruče, po němž nese festival jméno, je několik pořadů věnováno také tomuto slezskému bardovi.
Ještě předtím ale byla zahájena v Domě umění výstava Sdružení českých umělců grafiků Hollar, které zde představuje průřez současnou tvorbou prezenotvanou začínajícími výtvarníky i zkušenými umělci.
„Je to asi 120 různých grafik, které ukazují generační různorodost Hollaru.“ představil nám výstavu Pavel Piekar, předseda SČUG Hollar.
Kromě toho vystavuje v Domě umění také bulharská výtvarnice Mimoza Bocin. Obdivovat můžete i krásu jemné paličkované krajky Karly Klusoňové. Historii festivalu Bezručova Opava si pak můžete připomenout na plakátech, které návštěvníky na jednotlivý ročníky v minulossti zvaly.
Další akce najdete také v programovém bulletinu, na webových stránkách města či na facebooku.