Dukelská kasárna se nacházejí mezi ulicemi Olomoucká a Krnovská. Před deseti lety odtud odešli poslední vojáci. Od té doby je většina tohoto 11ti hektarového prostoru nevyužitá. Zatímco odborníci začali pracovat na architektonicko – urbanistické studii až nyní, studenti architektury z ostravské stavební fakulty ji tvoří už třetím rokem. 16 budoucích architektů se nejprve zabývalo celkovým plánem výstavby. Pak se pustili také do návrhů jednotlivých objektů.
„Pro toto území je důležité začlenit se do města. Nyní je nepřístupné. Tvoří ve městě velkou bariéru. Určitě by se tam mělo narhnout bydlení, občanská vybavenost.“ uvažuje studentka architektury na ostravské stavební fakultě Markéta Kaniová.
„Určitě je to záležitost, která nemůže fungovat jako kondominium – ostrov v organismu města. Ale musí se napojit na nervový systém města, aby fungoval.“ dává jí za pravdu její pedagog Tomáš Bindr, který se zároveň na přípravě studie podílí.
V prostoru kasáren mají vyrůst obytné i polyfunkční domy. Podobně jako v návrzích studentů, zůstanou historické stavby tvořící jakési nádvoří, zachovány.
„Určitě jsme chtěli zachovat objekty Dukelských kasáren, ty nám přišly historicky významné. Také se nám podařilo napojit na oblast Horova náměstí, které je urbanistickým akcentem Dukelských kasáren.“ přibližuje svůj projekt Kaniová.
Téma studentských odborných prací znělo „Živé město“. Ve svých projektech se studenti snažili vdechnout brownfieldu Dukelských kasáren nový život tak, aby zde vytvořili především příjemé prostředí pro život s dobrou návaznosti na historické centrum města.
Uvidíme, jak se podaří tyto aspekty zachovat také v nově vznikající studii. Hotová bude listopadu.