Mezi jednou korunou až třemi se pohybuje cena za kilogram vytříděného papíru. To je lákavé pro ty, kteří si potřebují nějak přivydělat. Praxe je jednoduchá: obejít pár kontejnerů a vybrat z nich co nejvíce starých novin, kartonů, popsaných papírů nebo časopisů. A následně vytříděný odpad následně ve sběrně zpeněžit. Popeláři pak jezdí vysypávat nádoby zbytečně.
„Stává se nám, že kontejnery jsou poloprázdné.“ potvrdil nám Lukáš Kulka, který jezdí z popelářským vozem v Opavě.
S rostoucí výkupní cenou se snižuje množství vytříděného papíru. Modré kontejnery jsou lákavé nejen pro jednotlivce, ale dokonce i pro organizované gangy.
„My to vidíme na počtu, resp.úbytku tohoto odpadu, kdy za rok to dělá téměř 600t.”
Odhadem je to asi 1 mil korun ročně.“stěžuje si Martin Girášek, náměstek ředitele Technických služeb Opava, které svoz odpadu zajišťují.
Přitom tím, že nenechavci papír z popelnic vytáhnou, dopouštějí se přinejmenším přestupku. Papír odložený v popelnici, se totiž stává majetkem města. Pokud si jej odtud někdo odnese, je to vlastně krádež.
V Opavě se na zloděje papíru zaměřili městští strážníci.V rámci svých pochůzek si všímají také kontejnerových stání. Někdy je na osoby vybírající papír z popelnic upozorní sami občané. Mnohé zastane také monitorovací systém.
„Máme k dispozici mobilní kamery i fotopasti, které využíváme podle aktuálních potřeb.“ sdělila Petra Stonišová, mluvčí Městské policie Opava.
Pokud zloděje při vybírání kontejnerů policie přistihne, nemusí se jednat jen o přestupek, za který hrozí finanční postih. V případě, že byl již dříve pachatel v minulosti za nějaký majetkový delikt trestaný, jedná se bez ohledu na hodnotu kradených věcí o trestný čin. A může mu hrozit i vězení.
18s